har brug for sin egen stemmerevolution

har brug for sin egen stemmerevolution

World Politics Underholdning Sladder Film Tv Musik Teater Kunst Kryds Underholdning Billeder Horoskoper Daglig Ugentlig Månedlig Livsstil Sundhedsprodukter Viva Spil Udtalelse Autos Købers Vejledning Bedømmelser Bedømmelser Nyhedsvisninger Fotografier Gallerier Covers Classifieds Trending: East River Helikopter Crash Nordkorea Odell Beckham Jr. Stormy Daniels GUN KONTROLLERE

Mandag den 15. januar 2018, 5:00

I dag ærer vi livet og arven hos dr. Martin Luther King, Jr. Det har været næsten 50 år siden, at konge blev myrdet efter at have viet sit liv til at bekæmpe social og politisk frihed i USA.

Som vi reflekterer over hans indflydelse og de betydelige fremskridt, vores land har gjort, må vi desværre erkende, at hans vision om lighed og retfærdighed i mindst en vigtig respekt ikke er fuldt ud realiseret for millioner af borgere.

En af kongens største sejre var loven om stemmerettigheder fra 1965, som hjalp fjerne barrierer for afstemningsprocessen.

‘Stemmer er fundamentet til politisk handling,’ sagde han.

I sagen for denne lov i marts 1965 sagde præsident Lyndon Johnson: ‘Om dette kan og burde der ikke være noget argument: enhver amerikansk statsborger skal have lige ret til at stemme. Der er ingen grund til at undskylde afvisningen af ​​denne ret . Der er ingen pligt, som vejer tungere på os end den pligt, vi skal sikre det rigtige. ‘

Det samme kunne siges i dag, da retten til at stemme er under angreb over hele landet, ofte ved hjælp af vælgernes ID-love, forbrydelse og fredsbevarelse.

Her i New York har vi vores eget alvorlige problem. Arkæiske valglove gør det sværere for mange borgere at komme til afstemningerne. Jeg har ingen tvivl om, at kong ville skamme sig for det faktum.

New York, som kalder sig en progressiv leder, har en stemmeberettigede deltagelsesfrekvens, som konsekvent rækker som en af ​​de laveste i landet. Som følge heraf er det sværere at opbygge et inklusivt demokrati, som virkelig repræsenterer den fulde mangfoldighed af vælgerne.

Det er på tide for Gov. Cuomo at bringe New York i overensstemmelse med stater over hele landet ved at prioritere valgreformforanstaltninger som tidlig afstemning og automatisk vælgerregistrering ved at sætte dem i budgettet 2018 19.

Trettenogtyve stater har en form for tidlig afstemning, som giver arbejdstagerne mulighed for at stemme i op til to uger før et Billige Moncler Sale valg. Hvis du ikke kan savne et skift på valgdagen, behøver du ikke at gå glip af afstemningen.

Ikke New York. Her skal arbejdende mennesker ofte vælge mellem at gå på arbejde eller gå i afstemningerne. Det er en grundlæggende regressiv politik.

Det er også svært for seniorer, dem, der er handicappede, i skole, arbejder eller har ansvar for børnepasning, der ikke nødvendigvis finder tid til at afstemme en stemme. De ender med at miste deres stemmeret uden nogen god grund.

Det er ikke så, at ånden i samfundsmæssig deltagelse mangler. I over 20 år har afrikanske amerikanere landsdækkende været optaget af vælgere, idet de udviser satser tæt på 60%. Men afroamerikanere er også uforholdsmæssigt arbejdsklassefolk med en gennemsnitlig indkomst på $ 32.583 Og ca. 17% af de sorte kvinder er enlige forældre.

Tidlig afstemning vil gøre det muligt for disse dedikerede vælgere at udøve deres rettigheder uden at savne en dags værd at betale eller skole afhentning.

For at gå videre for at sikre retten til at stemme som en af ​​vores mest værdsatte, vil automatisk vælgerregistrering gøre det lettere at komme på rullerne i første omgang ved at lade enhver berettiget person, der interagerer med et statsligt organ, vælge at registrere sig for at stemme , medmindre han eller hun afslår.

Det er så svært at stemme i New York, at andre stater nævner det som et eksempel for at retfærdiggøre at nedskære eller ophæve deres egne lovgivningslovgivning. Når vi ikke forsvarer stemmeret i New York, gør det det meget sværere at beskytte kvalificerede vælgere i North Carolina, Alabama og Ohio.

Og vælgere i andre stater har meget brug for vores støtte til at vende forbrydelser mod forbrydelser og bekæmpe vælgers ID-love, der begge er store og uretfærdige byrder for sorte vælgere.

New York bør være værge for centrale demokratiske værdier og en model for resten af ​​landet. Afstemning bør være tilgængelig for alle berettigede borgere, uanset om de bor i et landdistrikt, en forstæderby eller en byfyldt by.

Dr. King forstod, at de friheder, som vi er afhængige af og kæmper hårdt for at beskytte, afgøres ved afstemningskassen, så vi bør aldrig tage stemmeret for givet. Udvidelse og beskyttelse af vores stemmeretfrihed i New York vil hjælpe os med bedre at sikre borgerrettigheder, indvandrernes rettigheder, reproduktive rettigheder, Billige Moncler Jakke Herre et rent miljø, gode arbejdspladser og retfærdighed og sikkerhed i alle vores lokalsamfund.