Har brug for forslag til et sted at gå på pension pensionerede

Har brug for forslag til et sted at gå på pension pensionerede

Norm, tro det eller ej, jeg kender et sted, der opfylder alle dine kriterier. Og det sted er: Reno eller Sparks Nevada

Det er høj ørken lav luftfugtighed meget milde vintre generelt milde somre vi havde venner, der boede der og sagde, at de sjældent havde brug for at bruge klimaanlægget. Alle, der posterer om Reno på Nevada boards siger det samme, de kan få lidt sne i AM men det er normalt væk kl. 11 eller middag

Området har flere hospitaler og lægecentre. Hvis du har brug for mere end Moncler DunJakke hvad de tilbyder, er sacramento bare et par timer væk, og San Francisco er cirka 4 timer

De har et universitet reduceret gebyrer for seniorer

Vi har været der mange gange, og det er 1 på vores pensionistiske liste forskellige befolkningsrepublikanske kongresmedlemmer, men jeg læser artikler om ham og han hedder en liberal af andre politikere

Jeg tror, ​​at de har alle de butikker, du nævnte (nogen retter mig, hvis jeg er forkert)

Ja, jeg kontrollerede at bo mellem Moncler Outlet Online $ 200.000 og $ 250.000, og der var mange enfamiliehuse til rådighed i denne prisklasse. Reno vil give os et hjemmebase, så vi kan bruge et par år på at udforske den smukke nordvest. Nogle boliger er dyre, men mere er nu tilgængelig i dit prisklasse.

Gode ​​medicinske faciliteter i nærheden.

Ikke for konservativ.

Religiøs mangfoldighed. Vi er ikke praktiserende jøder, men selvfølgelig vil vi ikke leve hvor jøder diskrimineres.

Inden for nem køreafstand af en lufthavn. Lowes eller Home Depot, Dept.

Jeg er ikke sikker på, hvor du bor i øjeblikket Ja, hvis North Carolina og Virginia er for fugtige for dig, bliver leveomkostningerne generelt uoverkommelige, hvis du bevæger dig længere mod nord på østkysten. Jeg begyndte at tro at du skulle se til Vesten.

Selvom det måske ikke opfylder dit ‘milde vintre’ kriterium, har du overvejet det større Denver-område? Denne by og dens omgivende samfund bør passe fint sammen med alt andet, du søger.

Jeg er pensioneret og min kone vil blive pensioneret i de næste par år, på hvilket tidspunkt vi planlægger at flytte væk fra NYC-området. Jeg vil gerne vide, om der er et område, der opfylder vores krav eller i det mindste de fleste af dem.