Happily Baylor sætter kamp mod

Happily Baylor sætter kamp mod

Abdul Adams sprængte gennem linjen, fandt et hul, smuttede anklageforsøg på Davion Hall og outran Grayland Arnold og Eric Ogor til slutzonen. For en 99 yard touchdown run.

Det var nært så let som det lyder. En slags af denne boldspil skulle gå.

Winless og uhøflig Baylor var ikke forventet at sætte en kamp mod den tredje rangerede Sooners. Men på en aften, hvor Carmelo Anthony gik i seng i en holdkammerat af Russell Westbrook, var det umuligt uden for bordet.

De belejrede bjørn, 28 point underdogs, tog en fantastisk ledelse sent i tredje kvartal som OUs forsvar forsvandt, og Sooners ‘magiske tur på Lincoln Rileys tæppe syntes at lede til en krasjlanding i Brazos-floden.

Så begyndte Sooners at spille He Man Football.

Adams satte bordet, så nyfødte Trey Sermon feastede med et fjerde kvartal for aldre. Prædiken fik 157 på 13 fjerde kvartal, med to touchdowns.

Selv med en troldmand som Baker Mayfield, der havde et andet fantastisk spil, vendte Riley sig bagfra centreret i anden halvdel.

På tre lige OU ejendele efter Baylor tog en 31 28 led, Riley red løbe spillet. Sytten spiller, 15 løb. Adams og prædiken fortsatte løbende bjørnen på tre lige 75 yard touchdown drev.

Prædiken gjorde æresbevisninger i fjerde kvartal og løb besad, bryde tackle efter tackle. Så pludselig selvtillid i run-spillet var Riley, han gik med en simpel håndoffering til prædiken på et 3. og 8. spil, der blev en 34-yard touchdown run.

Adams færdig med 164 yards på 11 bærer. Preken sluttede med de 157 meter.

‘Det var på tide at gøre ham løs,’ sagde Riley af prædiken. ‘Trey løb godt og løb igennem en masse tackler.

‘Jeg gjorde ikke et godt stykke arbejde. Vi ramte en masse store skuespil, især i første kvartal, men jeg var ikke tålmodig. Jeg gjorde det ikke godt i andet kvartal. De lavede nogle tilpasninger, tog mig for lang tid til at indhente. ‘

Det er første gang, at to OU tailbacks har nået mindst 150 meter i samme spil siden Samaje Perine fik 201 meter og Joe Mixon 154 mod Texas Tech i 2015.

Når Sooners løber som dette, er de ustoppelige, fordi Mayfield ikke viser tegn på at miste sin berøring.

Mayfields Heisman Trophy kampagne, der blev anset for at være inaktiv mod likeså Baylor, blev i stedet forbedret, da han afsluttede 13 af 19 passerer for 283 yards og tre touchdowns. Alt, der løber satte Mayfield til en 48 yard touchdown pass til Jeff Badet at give OU føringen for godt, med 55 sekunder tilbage i tredje kvartal

Men natten tilhørte tailbacks.

Som Baylor-quarterback Zach Smith opvarmet og plukket på OU-defensive ryggen, modtog Sooners et jordoverfald.

Adams var sensationel i tredje kvartal, skåret og skåret til 60 meter på syv bærer.

Så prædikede prædiken ham. Forhandleren fra Marietta, Ga., Havde ikke engang spillet over tre fjerdedele, selv om han var baghjulet til valg under strækningen i Ohio State. Riley syntes at redde prædiken som et hemmeligt våben.

Præsten brød tackler og lange løber, herunder en 60 yard tightrope ned østsiden som sluttede kun med en hest krave tackle, der blev straffet.

The tailbacks gav OU lige nok til at modstå et forvirrende spil fra det tidligere forsvar, som blev konsekvent dunket af en Baylor lovovertrædelse, der scorede 10 point på Texas San Antonio og 20 on Duke.

Det er to lige subpar præstationer siden den kongelige sejr i Ohio State. Denne nedgang skal ende.

‘Helt en boldspil,’ sagde Riley. ‘Vi’ er meget, meget begejstrede for sejren. Det er svært at vinde. Du kan ikke tage det for givet, og vi er helt sikkert ikke for gode til at Moncler Udsalg sætte pris på det. Vi skal spille bedre, træner bedre. Vi må gøre meget bedre. Men vi vil. ‘

Og det blev rigtig dicey på måden, da Bears fik et startspark tilbage med 1:40 tilbage. Men Obo Okoronkwo slog quarterback Zach Smith og forårsagede en fumle, linebacker Caleb Kelly Billige Moncler Jakke Herre blev genoprettet, og Sooners havde overlevet en vild lørdag aften i Waco.