Hanson ønsker turnering tilbage i byen

Hanson ønsker turnering tilbage i byen

VANCOUVER UBC Thunderbirds blæste næsten en tocifret bly for anden gang i så mange nætter.

Jordan Jensen Whyte trådte op til frisparket med 19,9 sekunder tilbage og ramte begge sine skud og løftede UBC til en 69 68 sejr over Montreal McGill Redmen fredag ​​aften på campus på Doug Mitchell Arena.

Sejren fremkalder UBC i CIS Final 8-femte spil spillet lørdag (12 middag) hvor viljen spiller Ottawa Gee Gees, en 78 77 vinder tidligere på dagen over Thompson Rivers WolfPack of Kamloops.

Fuglene kiggede klar til at løbe væk og gemme sig mod åbningstipset fredag ​​mod Quebec champs, og da Conor Morgan fortsatte tilbage til back jumpers lige under fire minutter i konkurrencen, gik hjemmeholdet bag en 11-0 føring.

Den, der blæste en 15 point led i torsdag eventuelt 109 101 overtidstab til Ryerson, byggede deres føring til så mange som 16 før Jenning Leung ramte tilbage til tilbage treer med 2:53 tilbage for at trække Redmen inden for to på 65 63.

McGill Dele Ogundokun slog et free throw med 1:38 tilbage for at give Redmen deres første og eneste led i kampen på 68 67, og selvom Jordan Jensen Whyte savnede et oplæg med 45 sekunder tilbage, der ville have givet føringen, han slå et par frie kast med 20 sekunder tilbage for at vinde konkurrencen.

gjorde nogle sjuskete ting, men det var dejligt for J (Jensen Whyte) at træde op og slå de frie kast, sagde UBC-hovedtræneren Kevin Hanson. (trøstrunde) spil er svært at spille fysisk og mentalt, men jeg tænkte for det meste, vi spillede rigtig godt. Der var ikke meget tilbage i tanken. Wagner 21 point førte som det femte år post forlænget sin kollegiale karriere en dag med vinderen.

Morgan tilføjede 16, mens Phil Jalalpoor og Jensen Whyte hver tilføjede otte.

McGill, elimineret efter smalle tab for både Calgary og UBC, fik to 15 pint forestillinger fra Dele Ogundokun og Leung samt 10 point fra Avery Cadogan.

HALIFAX I 2017, ’18, THE DOUG AF 2019?

CIS Final 8 vender tilbage til Halifax i 2017, men Hanson siger, at han gerne vil se turneringen tilbage til UBC så snart som 2019.

vil kæmpe hårdt for at prøve at få det tilbage her, og jeg ved, at vores donorer også vil sige Hanson. e-mails de skrev mig, helt sikkert folk vil lægge penge fremad, og de corporate sponsorer, der kom her i aftes, ville jeg helt sikkert, elske at være en del af det. Vi ansætter snart en atletisk instruktør og den første samtale, jeg vil have. NOGENSINDE

Baseret på, at han kun returnerede tre hovedrotorspillere fra sæsonen før, og at han måtte bygge helt ny kemi med en så stor tilstrømning af nye spillere, var det ikke en underdrivelse at sige, at 2015 16 var en af ​​de bedste Moncler Jakke Dame coaching forestillinger af hans hele 16 sæson UBC kampagne.

Jeg er meget stolt af, hvad vi har kunnet opnå i år, siger Hanson. er stolt. Og efter sidste nat spil (et 109 101 OT tab til Ryerson) var dette et godt år. Vi vandt mesterskabet, og det vil stadig køre mig til træner. WAGS EVER

Senior post Wagner har stadig et spil tilbage i sin karriere: Lørdag middag starter mod Ottawa for femteplads.

Jeg er meget glad for David, fordi jeg vil have vores femte års spillere at have deres seniorår som deres bedste, og hænder ned, han ramte hans pinnace i statsborgere. og hans coaching personale erkender, at de efter torsdagstab begyndte at se frem til 2016 17 og med alle tilbage undtagen for Wagner, ser udvalget igen at være i stand til at udfordre for et sted hos statsborgere.

meget tilfreds med besætningen, som vi kommer tilbage, sagde han, en der inkluderer top indkommende freshmen som Kelowna Parker Simson og Churchill Izaiah Ugoalah, stigende freshman Taylor Browne, og resten af ​​hovedkernen herunder Jensen Whyte, Morgan, AJ Holloway og Billige Moncler Sale Vil Ondrik.