Hans medarbejdere er villige til at kæmpe for ham

Hans medarbejdere er villige til at kæmpe for ham

JUPITER, Fla. Den oprindelige Trump crew, de fire, der havde været der fra starten, stod ved kanten af ​​pressekonferencen og så på, som deres chefsaffald talte til sine konkurrenter, hocked Trump produkter, der måske eller måske ikke eksisterede, spionerede hans Michigan og Mississippi primære vinder og berated medierne. De smirkede, nudged hinanden og lo. Da de startede sammen i sidste sommer, behandlede pressen og den politiske herskende klasse dem som en vittighed. Nu vinder de så meget deres hoveder spinning.

JUPITER, Fla. Den oprindelige Trump crew, de fire, der havde været der fra starten, stod ved kanten af ​​pressekonferencen og så på, som deres chefsaffald talte til sine konkurrenter, hocked Trump produkter, der måske eller måske ikke eksisterede, spionerede hans Michigan og Mississippi primære vinder og berated medierne. De smirkede, nudged hinanden og lo. Da de startede sammen i sidste sommer, behandlede pressen og den politiske herskende klasse dem som en vittighed. Nu vinder de så meget deres hoveder spinning.

Som sikkerhed skiltes masserne for at give ham passage ud af lysekronens belyste ballroom, pressede Michelle Fields, en ung reporter for Trumps venlige Breitbart News, frem for at spørge GOP frontløberen et spørgsmål. Jeg så som en mand med kort beskåret hår og en kjole greb hendes arm og skød hende ud af vejen. Han var Corey Lewandowski, Trump 41 år gammel kampagnechef.

Felt snuble. Fingerformede blå mærker dannet på armen.

‘Jeg spurgte bare lidt,’ sagde hun, en tåre strømmede ned over hendes ansigt. ‘Ingen har grebet mig sådan før.’

Hun tog min arm og klemte det hårdt. ‘Jeg vil selv gøre det så hårdt som han gjorde,’ sagde hun, ‘fordi det ville skade.’

det skete, jeg havde planer den følgende dag til at interviewe Lewandowski og tre andre tidlige kampagnemedarbejdere: Michael Glassner, kampagnens nationale politikdirektør, engang en aide til tidligere senator Bob Dole; Daniel Scavino, social media strateg, der startede med Trump som teenage caddy; og kommunikationsdirektør Hope Hicks, en Ralph Lauren-model, blev publicist, der først kom ind i politik sidste år, da hendes chef gjorde.

Men lige før jeg ankom til vores møder på Mar a Lago, Trump Crown Jewel Resort i Palm Beach, brød nye, at jeg havde været vidne til hændelsen mellem Fields og Lewandowski. Jeg sad i den forgyldte, cavernøse lobby, holdt firmaet af de nøgne gyldne kerubber på lampen ved siden af ​​mig, så jeg ventede på servitøren og følte at jeg blev kigget på mig selv. Terrance, den mejslede mand, der instruerede mig til at blive sat, informerede mig om, at kameraerne ville lade dem vide, om jeg vandrede.

Glassner, 52, kom til at møde mig først, skaldet og besmittet, iført shorts, sneakers og en plaid baby blue summer shirt. Han fortalte mig om hans 15 år med Dole, startende som en kollegium praktikant, et venskab han siger, han har fastholdt til i dag. Men der skete meget mellem at arbejde for den fuldendte republikanske og underskrive med mogul reality-stjernen. Mange frygt kunne ødelægge festen. Han forlod sommeren 2001, bare måneder før tårnene kom ned.

‘Otteogtredive af mine tidligere kolleger blev dræbt den dag,’ sagde han. ‘Jeg arbejdede bunken i efterdybningen og ledte efter folk. Det var den værste oplevelse jeg nogensinde havde i mit liv. Jeg kunne lugte det brændende hver dag i flere måneder.’

Som jøde og som New Yorker sagde han, at terrorangrebene ‘gjorde mig mere opmærksom på truslen om radikal islam.’

I 2008 forlod Glassner en privat sektor job til at deltage i Sen. John McCain præsidentkampagne, hvor han lærte Sarah Palin at kende.

‘Måden guvernør Palin blev behandlet af sit eget personale og medierne, jeg troede, var skammeligt,’ sagde han. ‘Det var uberettiget og uretfærdigt, og det informerede meget om de synspunkter, jeg har om processen og om festen og om medierne.’

Da Trump kom til at ringe, sagde Glassner, at det var en naturlig pasform. Hans rolle er at forblive på toppen af ​​jorden operationer i forskellige stater et område, hvor Trump kampagnen blev bredt betragtet som svag før de første primære stemmer blev kastet.

Hans mange års erfaring i skyttegravene står i kontrast til Scavino og Hicks, begge politiske neophytes. Hicks, 26, mødte Trump i 2012, mens han arbejdede Billige Moncler Sale for en PR-butik med konti relateret til hans forretningsaktiviteter; På hendes første præsidentkampagne har hun været nødt til at svare på spørgsmål om, hvorvidt hendes kandidat snyder ved golf, har bånd til mobsters eller brugt fremtrædende domæne for at prøve at smide en lille gammel dame ud af hendes hus. Hun nægtede at blive interviewet til denne historie.

Scavino (40) kom ind i stuen, havde påklædning og skinnende sorte sko og plopped ned ved siden af ​​Glassner. Han var bare en teenager, da Trump ‘trak op i en limo til (golf) klubben, hvor jeg arbejdede i den tidlige Scavino caddied for ham, rensede sine klubber.’ Ikke en dag forlod han stedet hvor han gav mig penge og siger, fortsæt det gode arbejde. ‘Da Trump købte stedet, begyndte Scavino at stige gennem organisationen, og blev efterhånden executive vice president og general manager på Trump National Golf Club i Westchester, New York.

Ved Eric Trump bryllup i november 2014 sagde jeg til hr. Trump, at hvis han skulle lede til præsident, var jeg i, sagde Scavino. Han elsker at se de opkald, han får nu fra folk, som engang troede, at han var en idiot for at forene sig med denne kampagne.

‘Det er meget personligt for mig,’ sagde han, da jeg spurgte om at håndtere angreb på sin chef. ‘Jeg kan ikke lide det. Ingen af ​​os kan lide det. Det kan godt lide at du angriber min egen far.’

rådgiver man nogen som Donald Trump? For dette kampagnepersonale er der klart anderledes mandat end for dem, der arbejder for traditionelle kandidater. Når Trump siger ting, der ville dræbe en anden kampagne, bliver han kun stærkere. Så foreslår hans personale nogensinde mere utrolige ting for ham at sige?

‘Så vidt ralliesne går og talerne, det hele ham,’ sagde Scavino.

‘Vi har ikke pollister, vi har ikke håndtere,’ glædede Glassner. ‘Han driver meddelelsen. Vi hjælper med at lette, men vi kontrollerer ikke det. Han har en utrolig evne til at læse en skare og forstå dem på en måde, som jeg aldrig set i politik. ‘

Trump har helt sikkert tappet ind i noget, et kollektivt humør af frygt, vrede, en følelse af at være blevet aldrig hørt. Det kan være, hvorfor han retweets så mange tilfældige tilhængere, som om at foreslå, at nogen kan nå ham, og han kan forstærke selv den mindste stemme.

Gør han ret racister? Sikker han gør. ‘Han læser ikke bios,’ sagde Scavino.

Det ser ud til, at Scavino jobbet indebærer at holde øje med, hvad tweets og indlæg arbejder for Trump holde ham informeret for at hjælpe sin egen følelse af hvad man skal gøre og sige.

Trump er måske ikke sandfærdig, når han fortæller sine folkemængder, hvad han skal gøre. (Få Mexico til at betale for en mur?) Han kan ikke engang fortælle sandheden om sine egne præstationer. Betyder det noget? Filmmager Werner Herzog taler ofte om en ‘ekstatisk sandhed’ en sandhed, der ‘kun kan nås ved fremstilling og fantasi og stylisering.’ Trump, i ‘The Deal of Art’, kaldte det ’sandfærdig hyperbole.’ Må ikke gøre ham til en god præsident, men det gør ham til en effektiv kandidat.

Scavino og Glassner mindede om, at kampagnen begyndte at føle, at den havde ben efter at have fyldt stadioner over hele syd. Men der er noget om folkemængderne, der er begyndt at virke truende for Trump-teamet. Der er angiveligt undercover sikkerhedsofficerer indlejret i tribunerne, på udkig efter ne bedre kendt som anti Trump demonstranter. Capitol for at indføre en skjult pistol) har personligt hjulpet eskorte demonstranter ud af rallies, hvoraf nogle har fundet sig presset eller konfronteret med vred Trump fans. Pressemedlemmer har kun opdaget begivenheder for at Billige Moncler Jakke Herre finde sig selv ikke tilladt i eller ikke tilladt ud af deres forbudte områder, og hyppigt mocked og støttet af Trump-tilhængere og ved Trump selv.