Hans bly på økonomiske problemer er væk

Hans bly på økonomiske problemer er væk

NEW YORK (CNNMoney) Uanset hvor langt bag han var i afstemningerne, ledede Donald Trump altid i et centralt område: økonomien. Nu har Hillary Clinton lukket dette hul.

Så sent som i midten af ​​juli, hvor vælgerne blev spurgt hvilken kandidat der bedre håndterede økonomien, valgte de Trump over Clinton med en bred margin (54% til 43%), ifølge CNN / ORC-afstemning.

næsten helt sikkert et direkte resultat af en vellykket, professionel, poleret konvention, siger Larry Sabato, direktør for Center for Politik ved University of Virginia.

Trump-kampagnen er i mellemtiden blevet distraheret af en kontroversiel udsagn efter den anden. Hans rådgivere har skubbet kandidaten til at holde fast ved sin økonomiske besked: Store skattelettelser og skråstregninger. Trump forsøgte i sidste uge, men det holdt sig fast.

fordøjede aldrig sin besked, før de blev distraheret af endnu en fejltagelse, sagde Peter Morici, en business professor ved University of Maryland.

Clinton, der har sine egne kontroverser at håndtere, forsøger at skubbe første økonomi og kontrast med Trump First theme.

Hun ønsker at hæve skat på dem, der gør mere end $ 1 mio om året. Hun planlægger at bruge pengene til at finansiere flere udgifter til veje og broer, som Trump støtter og derefter nye programmer som førskole for alle 4-årige i Amerika og gældsløs college.

Derudover tager hun en side fra Trump playbook og taler hårdere på handel. I en tale torsdag lovede hun endda, at Moncler Sale lande bryder reglerne, vi vandt tøve med at pålægge målrettede takster. Jeg er uenig med meget af, hvad Clinton sagde torsdag, at hendes levering var effektiv, sagde Morici, som endnu ikke har tilsluttet sig en kandidat. lytter til hende og ikke ham. det holder sig?

Afstemninger er endnu ikke kommet ud efter økonomiske forhandlinger i sidste uge, men trendens overskrift i ugen foretrak Clinton.

Kun 36% af vælgerne tror nu, at Trump er i kontakt med de problemer, som almindelige amerikanere står over for i deres daglige liv, ifølge en CNN / ORC-afstemning, der blev udgivet 1. august. Clinton slog også Trump i en Bloomberg-meningsmåling, der spurgte hvilken kandidat der havde svært for middelklassen . Amerikanerne lyder mere optimistiske. Den seneste Fox News-undersøgelse fra begyndelsen af ​​august viser en uptick hos amerikanerne, der siger, at de er tilfredse med den retning, landet bevæger sig ind i, og at de tror, ​​at de kan komme videre. Det burde favorisere Clinton.

Fox-undersøgelsen viser stadig Trump, der leder Clinton (50% til 45%), når vælgerne bliver spurgt, hvem der bedst kan klare økonomien, men Clinton-støtten er steget siden sidste gang, Fox rejste spørgsmålet i maj.

På søndag forsøgte Trump-kampagnesformand Paul Manafort at tale Trumps økonomiske planer.

Et resultat af denne skatteplan og alle de elementer i skatteplanen, handelselementerne, investeringselementerne, du vil have en situation, hvor job skal komme tilbage til Amerika, fortalte Manafort CNN Jake Tapper om Billige Moncler Jakke Herre Unionen . Jennifer Agiesta har bidraget til denne rapport.