Hans bly på økonomien er fordampet

Hans bly på økonomien er fordampet

Dette materiale må ikke offentliggøres, udsendes, omskrives eller omfordeles. Dette materiale må ikke offentliggøres, udsendes, omskrives eller omfordeles.

Så sent som i midten af ​​juli, hvor vælgerne blev spurgt hvilken kandidat ‘bedre ville håndtere økonomien’, valgte de Trump over Clinton med en bred margin (54% til 43%), ifølge CNN / ORC-afstemning.

Nu har Clinton kanten. I den seneste CNN / ORC-undersøgelse, der blev gennemført 29. juli til 31, var Clinton på forkant med økonomi spørgsmålet, 50% til 48%.

‘Det er næsten helt sikkert et direkte resultat af en vellykket, professionel, poleret konvention’, siger Larry Billige Moncler Sale Sabato, direktør for Center for Politik ved University of Virginia.

Trumps kampagne er i mellemtiden blevet distraheret af en kontroversiel udtalelse efter den anden. Hans rådgivere har presset kandidaten til at holde fast ved sin økonomiske besked: Store skattelettelser og skråstregninger. Trump forsøgte i sidste uge, men det holdt sig ikke.

‘Stemmerne fordøjede aldrig sin besked, før de blev distraheret af endnu en fejltagelse,’ sagde Peter Morici, en business professor ved University of Maryland.

Clinton udnytter

Clinton, som har sine egne kontroverser at håndtere, forsøger at skubbe ‘Family First’ økonomi og kontrastere det med Trumps ‘America First’ -tema.

Hun ønsker at hæve skat på dem, der gør Billige Moncler Outlet mere end $ 1 mio om året. Hun planlægger at bruge pengene til at finansiere flere udgifter til veje og broer, som Trump støtter og derefter nye programmer som førskole for alle 4-årige i Amerika og gældsløs college.

Udover det tager hun en side fra Trump playbooken og taler hårdere på handel. I en tale torsdag lovede hun endda: ‘Når lande bryder reglerne, vundet vi’ t tøver med at pålægge målrettede takster. ‘

‘Selv om jeg er uenig med meget af, hvad Clinton sagde torsdag, var hendes levering effektiv’, sagde Morici, som endnu ikke har tilsluttet sig en kandidat. ‘Folk lytter til hende og ikke ham.’

Vil det holde fast?

Afstemninger er endnu ikke kommet ud efter sidste uges økonomiske taler, men trendens overskrift i ugen begunstigede Clinton.

Kun 36% af vælgerne mener nu, at Trump er ‘i kontakt med de problemer, som almindelige amerikanere står over for i deres dagligdag’, ifølge en CNN / ORC-afstemning, der blev udgivet 1. august. Clinton slog også Trump i en Bloomberg-afstemning, der spurgte hvilken kandidat der ville ‘kæmpe svært for middelklassen. ‘

Samlet set lyder amerikanerne mere optimistiske. Den seneste Fox News-undersøgelse fra begyndelsen af ​​august viser en uptick hos amerikanerne, der siger, at de er ‘tilfredse med den retning, landet bevæger sig ind i, og at de tror, ​​at de kan’ komme videre. ‘Det burde favorisere Clinton.

Fox-undersøgelsen viser stadig Trump, der leder Clinton (50% til 45%), når vælgerne bliver spurgt, hvem der bedst kan klare økonomien, men Clintons støtte er steget siden sidste gang, Fox rejste spørgsmålet i maj.

På søndag forsøgte Trumps kampagneformand Paul Manafort at tale Trumps økonomiske planer.

‘Som følge af denne skatteplan og alle de elementer i skatteplanen, handelselementerne, investeringselementerne, vil du’ få en situation, hvor jobs kommer til at komme tilbage til Amerika ‘, fortalte Manafort CNN’ s Jake Tapper på ‘Unionens stat.’

CNN s Jennifer Agiesta har bidraget til denne rapport. Dette materiale må ikke offentliggøres, udsendes, omskrives eller omfordeles.