handelskammer præsident

handelskammer præsident

Handelskammer.

Men Tom Donohue sagde også, at der er måder at forbedre den 23-årige handelsaftale mellem Canada, Mexico og USA, og der er potentiale for at skabe en stærkere aftale, som vil forbedre den samlede konkurrenceevne i Nordamerika med resten af ​​verden. Præsident Donald Trump, før han blev valgt, kom til mandag i Ottawa med en stort set forsonende meddelelse om behovet for at gå videre konstruktivt for at forbedre økonomien i NAFTA tre lande. og Mexico er en god ting, der skal bevares. job afhænger også af NAFTA.

Trudeau sagde mandag, at hans regering har brugt den sidste måned direkte med Trump administrationen og forstærker det faktum, at de to økonomier er integreret ingen andre to lande i verden. talte også mandag med fransk præsident Francois Hollande, to dage efter at have talt med den britiske premierminister Theresa May. Hollande og Trudeau drøftede de kommende topmøder i G7 og NATO senere i forår, samlinger, som Trump forventes at deltage i. Maj konversation med Trudeau kom efter hendes nylige møde med Trump i Washington.

Ingen af ​​udlæsningerne af opkald fra Trudeau kontor nævnt nogen af ​​Trump.

Trudeau-kabinetsministre er også optaget i Washington. forsvarssekretær.

Finansminister Bill Morneau sagde, at han vil rejse til Washington onsdag for at møde nye ansat i Trump administrationen.

Trump har truet med at opgive NAFTA, hvis det kan genforhandles til hans tilfredshed.

Donohue sagde den første prioritet med NAFTA er ikke til skade. Jeg siger lige foran, at tilbagetrækningen fra Moncler DunJakke NAFTA ville være ødelæggende for arbejderne, virksomhederne og økonomierne i vores tre lande, sagde han. eksportmarkeder siden 1994, sagde han.

Selv om aftalens regler skal moderniseres og forbedres, bør det ikke være $ 1,3 billioner i samhandelen mellem de tre lande, sagde han. NAFTA visumbestemmelser skal opgraderes for at muliggøre mere bevægelse for faglærte arbejdere, tilføjede han. noget Canada har sagt, at det ville være åbent for at sige, at det ville give anledning til regler, der ville øge omkostningerne ved at drive forretning, arbejde og hobble vores industrier. Forretningsledere ville kæmpe hårdt på NAFTA-forhandlingsbordet for sine prioriteter. Dagen efter Trump-sejren meddelte Canada, at det ville være villigt at genforhandle NAFTA for at gøre det stærkere.

Donohue canadiske modpart, Perrin Beatty, opfordrede Trudeau-regeringen til at indlede konsultationer med virksomheder på vejen frem på NAFTA.

Forvent ikke, at kongressen vil gøre ting for at gøre en tjeneste for Canada, sagde han.

de lytter til Moncler Udsalg deres eget erhvervsliv, og deres eget erhvervsliv sender en besked højt og klart, at det er vigtigt, at vi bygger forholdet, ikke at vi demonterer det. til læsere: Dette er en korrigeret historie. En tidligere version havde en forkert stavning for Donohue