Han var den største

Han var den største

Han flydede. Han stakkede. For det meste var han begejstret, selv efter at slagene havde taget deres vej og hans stemme næsten ikke steg over en hvisken.

Muhammad Ali døde fredag ​​i alderen 74, ifølge en erklæring fra familien. Han blev indlagt i Phoenix-området med åndedrætsproblemer tidligere i ugen, og hans børn var fløjet ind fra hele landet.

‘Som en bokser blev han den største, selvom hans mest varige sejre skete uden for ringen.’ Louisville Mayor Greg Fischer ‘Det er en trist dag for livet, mand. Jeg elskede Muhammad Ali, han var min ven. Ali vil aldrig dø, ‘Don King, der forfremmede nogle af Alis største kampe, fortalte The Associated Press tidlig i lørdag. ‘Som Martin Luther King vil hans ånd fortsætte, han stod for verden.’

En begravelse vil blive afholdt i hans hjemby Louisville, Kentucky. Byen planlægger en mindeservice lørdag.

Louisville borgmester Greg Fischer bestilte flags sænket til halvt personale for at ære Ali.

‘Værdierne af hårdt arbejde, overbevisning og Moncler Outlet Online medfølelse, som Muhammad Ali udviklede sig, mens de voksede op i Louisville, hjalp ham til at blive et globalt ikon,’ sagde Fischer. ‘Som en bokser blev han den største, selvom hans mest varige sejre skete uden for ringen.’

Med en så skarp vinkel som slagene, som han plejede at ‘whup’ modstandere, dominerede Ali sport i to årtier før tiden, og Parkinsons sygdom, udløst af tusindvis af slag i hovedet, hærget hans storslåede krop, dæmpet sin majestætiske stemme og sluttede hans storied karriere i 1981.

I dette 28 april 1967-filbillede fjernes tungvoksende bokmester Muhammad Ali fra Forsvarets Undersøgelse og Indgangsstation i Houston af Lt. Col. J. Edwin McKee, kommandant for stationen, efter at Ali nægtede Army-induktion. Ali siger, at han var en samvittighedsfuld indsigende, som ikke ville tjene i hæren i et land, der behandlede medlemmer af hans race som andenklasses borgere. (AP-foto) I dette filmprodukt fra april 28, 1967, er eskabet mester Muhammad Ali eskorteret fra Forsvarets Undersøgelse og Indgangsstation i Houston af Lt. Col. J. Edwin McKee, kommandant for stationen, efter at Ali nægtede Army induktion . Ali siger, at han var en samvittighedsfuld indsigende, som ikke ville tjene i hæren i et land, der behandlede medlemmer af hans race som andenklasses borgere. (AP Photo)

Han vandt og forsvarede tungevægtsmesterskabet i episke kampe på eksotiske steder, talte højt på vegne af svarte og nægtede at blive udfærdiget i hæren under Vietnamkriget på grund af hans muslimske overbevisninger.

På trods af sin svækkende sygdom rejste han verden til rapturøse receptioner, selv efter at hans engang bølgende stemme Moncler Sale var stille og han blev forladt til at kommunikere med et blik eller et svagt smil.

‘Han var den største fighter hele tiden, men hans boksekarriere er sekundær til hans bidrag til verden,’ fortalte Bob Arum, AP, om dagen for lørdag. ‘Han er den mest transformerende figur af min tid helt sikkert.’

Revered af millioner over hele verden og reviled af millioner mere, Ali skåret ret en figur, 6 fod 3 og 210 pund i hans prime. ‘Float som en sommerfugl, sting som en bi’, hans sværdere formanede, og det gjorde han bare på den måde, at ingen tungvægt nogensinde havde kæmpet før.

Han kæmpede i tre forskellige årtier, færdig med en rekord på 56 5 med 37 knockouts 26 af disse kampe fremmet af Arum og var den første mand at vinde tunge titler tre gange.

Han piskede den frygtelige Sonny Liston to gange, væltet den mægtige George Foreman med rebet i Zaire, og kæmpede næsten med døden med Joe Frazier i Filippinerne. Gennem det hele blev han trailed af en farverig entourage, som blot tilføjede sin voksende legende.

‘Rumble, ung mand, rommel,’ cornerman Bundini Brown ville råbe til ham.

Og rommen Ali gjorde. Han kæmpede for enhver, der betød noget og lavede millioner af dollars med lynnedslaget. Hans kampe var så mindeværdige, at de havde navne ‘Rumble in the Jungle’ og ‘Thrilla in Manila.’

Men det var lige så meget hans antics og hans mund udenfor ringen, der forvandlede den mand, der blev født Cassius Clay til et husnavn som Muhammad Ali.

‘Jeg er den største,’ Ali torden igen og igen.

Få ville være uenige.

Ali spurgte hvid Amerika, da han sluttede sig til de svarte muslimer og ændrede sit navn. Han trodde udkastet på Vietnamkrigets højde. ‘Jeg har ikke noget skænderi med dem Viet Cong’ og tabt 3 1/2 år fra førsteklasses karriere. Han underholdt verdensledere, der en gang fortalte Filippinas præsident Ferdinand Marcos: ‘Jeg så din kone. Du er ikke så dum, som du ser. ‘

Han indledte senere en anden karriere som missionær for islam.

Muhammad Ali beregnede engang, at han havde taget 29.000 slag i hovedet. ‘Boxing var min feltmission, den første del af mit liv’, sagde han i 1990 og tilføjede med typisk braggadocio, ‘Jeg vil være den største evangelist nogensinde.’

Ali kunne ikke opfylde dette mål, fordi Parkinson havde røvet ham om sin tale. Det tog en sådan vejafgift på hans krop, at synet af ham i hans senere år skælvede, hans ansigt frosne, den mand, der opfandt Ali Shuffle nu næppe kunne gå chokeret og sørget for dem, der huskede ham i hans prime.

‘Folk vil naturligvis være triste for at se virkningerne af hans sygdom,’ sagde Hana, en af ​​sine døtre, da han blev 65. ‘Men hvis de virkelig kunne se ham i det rolige i hans hverdag, ville de ikke undskyld ham. Han er i fuld fred, og han er her ved at lære en større lektion. ‘