HAN HAR INGEN OPPONENTER I RACE

HAN HAR INGEN OPPONENTER I RACE

Byggeri stallede på downtown mindre liga baseball stadion og byen var nødt til at yde en anden $ 15,7 millioner til at redde et projekt Joines championed. Dell Inc. meddelte, at det ville lukke den plante, som Joines havde presset så hårdt for at komme i 2004, hvilket efterlod 900 arbejdere arbejdsløse.

Men i et år, hvor to demokratiske medlemmer af Winston Salem City Council allerede er blevet deponeret i primarier, har Joines, også en demokrat, lukket en tredje periode. Han er ubestemt i valget den 3. november.

Joines arbejdede for byen i 30 år, stort set i økonomisk udvikling og stigende til assistentbychef. Derefter blev han i 2000 formand for Winston Salem Alliance, en privat økonomisk udviklingsorganisation, der har givet ham adgang til et stærkt netværk af ledere i Winston Salem og Forsyth County, mange der nu også støtter ham med kampagnens bidrag.

Venner siger, at Joines ‘brede Moncler Outlet Online netværk er resultatet af lange timer, hårdt arbejde og evnen til at være komfortabel med mange forskellige grupper af mennesker.

‘Alle disse valgkredse er mennesker, og alle disse valgkredse, den ting, de ser mest ud i ethvert lederskab, er nogen, de stoler helt på,’ siger Ralph Womble, en forretningsmand i downtown og en langvarig tilhænger af Joines. ‘Han arbejder hele tiden. Det er syv dage om ugen på gadefestivaler over hele byen, hvert bånd skærer alt.’

De mennesker, der har offentligt modsat Joines i det forløbne år, er ikke nødvendigvis uenige. Men de siger, at Joines ‘netværk gør ham svært at udfordre politisk.

Nathan Tabor, formand for Forsyth County Republikeinske Parti, sagde, at mange af Joines ‘tilhængere er velhavende republikanere.

‘Når du begynder at se på tallene, bliver det en bakke, kan du virkelig klatre det?’ Spurgte tabor ‘Kan du slå det?’

Faktisk er medlemmerne af Alliancen nogle af Winston Salems mest succesfulde og stærke mennesker. Reynolds Tobacco Co., Hanesbrands Inc. og Wake Forest University Baptist Medical Center. Det omfatter formændene for Wake Forest University, Salem Academy og College og Forsyth Technical Community College og kanslerne i Winston Salem State University og UNC School of the Arts. Det omfatter advokatpartnere, bankledere og iværksættere.

Alliancen anvender Joines til en melodi på omkring $ 170.000 om året. Og i år har Alliance-medlemmer og deres ægtefæller doneret mere end $ 20.000 til Joines ‘-kampagnen for borgmester, Moncler Sale mere end en fjerdedel af hans samlede bidrag for året og let mere end de fleste af de rådsmedlemmer, der står over for udfordringer.

Tabor sagde, at det republikanske parti har vurderet, at en kandidat ville have brug for omkring $ 300.000 til at føre en vellykket kampagne mod Joines.

‘Når du ser på at forsøge at hæve $ 300.000 fra en gruppe inden for Winston Salem, er der kun så mange mennesker, der kan skrive $ 1.000 eller $ 2.000 eller $ 4.000 checks,’ sagde Tabor. ‘Og så begynder du at se på, hvem borgmesteren har sin støtte fra, du begynder at lave matematikken, og du ser, at der bare ikke er mange muligheder for at rejse den slags penge.’

Joines har taget en vis kritik for sit arbejde med Alliancen. North Carolina lov forbyder offentlige embedsmænd eller deres ægtefæller at drage nytte af et statsligt organ eller modtage gaver eller favoriserer fra enheder, der kontraherer med byen. Der er ingen specifikke regler for konflikter eller opfattede konflikter. Joines har sagt, at han altid har været specifik, når han diskuterer spørgsmål med folk, om han taler til dem som borgmester eller som præsident for alliancen.

Blandt andre projekter var Alliancen involveret i at hjælpe med at trække sammen jord til en aftale om at bringe Dell til byen, mens Joines også kraftigt pressede på for pakken af ​​lokale incitamenter, som Rådet senere godkendte. Dells seneste meddelelse om, at den forlader byen efter mindre end fem år, bragte nogle spørgsmål, men Joines og andre har peget på clawbacks i aftalen, og i torsdag modtog Joines et brev fra Dell, der pantsatte at betale hele sin 26,5 millioner dollars i forskellige lokale incitamenter.

Alliancemedlemmer stod også godt bag Joines, flere talte ved en offentlig høring i juni til støtte for $ 15,7 millioner bailout for at muliggøre færdiggørelse af downtown baseball stadion til Winston Salem Dash.

Womble sagde, at kritik af Joines for hans rolle som præsident for Alliancen er ufortjent.

Jim Shaw, formand og bestyrelsesformand for Liberty Community Development Corporation, en nonprofitorganisation, der er delvist finansieret af byen og fokuserer på at udvikle Liberty Street, Northwest Boulevard og 14th Street, sagde, at mange beboere i østlige Winston Salem, som er primært sort tillid Joines. Han sagde, at han mener, at Joines er en af ​​de første hvide politikere til at tjene denne tillid.

‘Han bragte byen sammen i form af racisme,’ sagde Shaw. ‘Han kommer ikke ind i East Winston og fortæller dig en ting, og så går du mod nord, syd, vest og siger en anden.’