Hampton kvinde vender hjem efter at være blevet tilbageholdt

Hampton kvinde vender hjem efter at være blevet tilbageholdt

HAMPTON, Va. En Hampton kvinde, der siger, at hun blev tilbageholdt af den vietnamesiske regering, er hjemme efter at være tilbageholdt i mindst fem dage. Omfanget med hendes to døtre og søn varede mere end fem minutter.

Dolly fortæller News 3 mens hun blev tilbageholdt, gav hun ikke op på sit budskab. Hun så at være i fængsel som en chance for at tale direkte med regeringen om, hvad der var galt med det kommunistiske Vietnam.

‘De har slet ingen rettigheder og frihed, og det får mig til at føle, at jeg skal tale for dem. Ikke på deres vegne, men på vegne af frihed og menneskerettigheder, som de burde have,’ sagde Dolly.

På trods af en to timers forsinkelse fra hendes forbindelsesflyvning i Dallas var der en masse folk i lufthavnen for at hilse på Dolly.

Calvin Khuu, Dolly’s søn sagde, ‘Jeg forventede ikke at se så mange mennesker. Nogle mennesker, jeg ikke har set i år endnu, så det overraskede mig virkelig at se tætte familie venner, der er gået ud af vejen.’

Et amerikansk flag i Dolly ’s hånd og hendes elskede omkring hende, sagde hun, at USA er, hvor hun hører hjemme.

Mandag den 30. maj fortalte familien Khuu News 3, at moren til tre gik til Vietnam med Love Foundation, en velgørenhedsgruppe, der yder ressourcer til folk i nød i landdistrikterne. Dolly er gået til Vietnam flere gange for at gøre velgørenhed arbejde med sine egne penge og har altid vendt tilbage.

Dolly s bror, Nguyen sagde, at han ikke ved, hvorfor hun blev tilbageholdt, og det er uklart, når hun vender tilbage. Familien blev tilsyneladende kontaktet af en retsofficer i Vietnam.

De sagde, at Dolly forlod Hampton Roads den 11. maj og Moncler Sale skulle returnere 27. maj. De sagde imidlertid, at de blev tilbageholdt den 26. maj i Saigon og blev anholdt blot timer før afrejsen til USA.

Hendes søn Calvin Khuu sagde: ‘Ikke at vide, hvordan hun er, hvad hun spiser, hvor hun sover. Ikke at vide, hvad hun gør, er meget skræmmende. Det handler om. ‘

Onsdag calvin sagde han er lettet over at han var i stand til kort at tale med sin mor på telefonen. Hun fortalte ham ikke at bekymre sig. i to årtier, og de har flere familiemedlemmer, der er i militæret.

Dolly har været udtalt over den vietnamesiske regering på sociale medier, hvor hun er kendt som M Tiu Linh, og hendes familie mener, at det kan være årsagen til, at hun er blevet tilbageholdt.

Vicepræsidenten for det vietnamesiske fællesskab sagde: ‘At have ytringsfrihed og leve frit og at kunne gå hvor vi vil være, og det selv er et privilegium og en ære. Men det er ikke det samme i Vietnam. Vietnam er stadig et kommunistisk land, ’sagde Linh Truong.

Dolly s familie sagde, at hun arbejder for World Financial Group. Hun hjælper Hampton City of Public School, Hampton General District Court og Commonwealth Catholic Charities / Sproggruppen som en vietnamesisk oversætter.

En kollega af Dolly s, Jenni Amit Quan sagde: ‘Jeg kunne fortsætte med at gøre hvad hun gør i samfundet. Hun har et så stort hjerte og giver. Hun er meget lidenskabelig over det. ‘

Dolly tjener også som medlem af bestyrelsen for det vietnamesiske fællesskab af Hampton Roads.

Flere personer i det vietnamesiske samfund i Hampton Roads fortalte NewsChannel 3, de er bekymrede over at rejse til Vietnam efter at have hørt, hvad der skete med Dolly.

Med hensyn til rådgivning til fremtidige rejsende opfordrer de Billige Moncler Jakke Herre rejsende til at gennemgå landespecifikke oplysninger for Vietnam.