Hammond Sanitære District nåer tilslutning til EPA om adressering af kloakoverløb

Hammond Sanitære District nåer tilslutning til EPA om adressering af kloakoverløb

Tirsdag den 24. januar vedtog bestyrelsen for Sanitary District of Hammond enstemmigt en beslutning om godkendelse af en endelig aftale med statslige og føderale miljøagenturer for at løse de kombinerede kloakoverløb, der kræves af den føderale Clean Water Act. De projekter, der kræves ved denne aftale kendt som et ’samtykkeerklæring’, vil give betydelige miljømæssige fordele for indbyggerne i Hammond og Munster og forbedrer vandkvaliteten af ​​Grand Calumet og Little Calumet Rivers og i sidste ende Lake Michigan. I august stemte bestyrelsen for at godkende en foreløbig aftale, der var i de afsluttende faser af forhandlingerne med De Forenede Staters Miljøstyrelse (EPA) og Indiana Department of Environmental Management (IDEM).

Under samtykkebeslutningen vil Districten undgå en retssag truet af EPA og IDEM, som ikke ville have gavnet District Ratepayers eller miljøet. Denne retssag er nu ude af bordet. Samtykke dekretet også bilægger en håndhævelse aktion bragt af EPA mod District i 2011, der var designet til at inducere District til at underskrive en tidligere version af samtykke dekret, som District troede var uretfærdigt over for ratepayers. I henhold til det endelige samtykkebeslutning, for at beskytte distriktsbetalere fra dramatisk rente forøges alle på én gang, vil HSD have mere end 18 år fra underskrivelsen af ​​samtykkeerkretet for at gennemføre de bemyndigede kapitalforbedringer for at reducere kombinerede kloakoverløb.

Samtykkedekretet kræver, at man planlægger at færdiggøre en plan i midten af ​​2018, der kræver, at distriktet gennemfører en række byggeprojekter for at forhindre, at over en milliard gallon kombineret sanitær og stormvand udledes årligt i Grand og Little Calumet Rivers. Den største af disse Moncler Sale projekter, et stort bassin på Columbia Avenue, blev allerede afsluttet i slutningen af ​​2014.

Borgmester Thomas M. McDermott, jr. Sagde om aftalen: ‘Vi er tilfredse med, hvor hårdt Hammond Sanitary District har kæmpet de seneste fem år for at få den bedst mulige aftale for vores kunder og deres respektive samfund. Vi lærte lektioner fra andre Indiana-samfund for at sikre, at vi forstår, hvilke projekter der ville være nødvendige, og sikre, at vi havde den maksimale rimelige tid, der var muligt at konstruere dem. ‘Borgmesteren tilføjede:’ Selv om District kunne fortsætte med at bekæmpe dette ufinansierede mandat i føderale domstole , Mener jeg, at distriktet har opnået en god balance mellem timingen af ​​vandkvalitetsforbedringsprojekter og beskyttelse af kloakkunder. ‘

I den afsluttende fase af forhandlingerne arbejdede distriktet med EPA og IDEM for at løse regionale problemer med sine kundersamfund, især byerne Highland og Griffith. District og Town of Griffith har allerede godkendt deres nye aftale i november 2016, hvorved District vil modtage forhøjede månedlige betalinger og 2,7 millioner dollars i yderligere betalinger til Griffiths andel af driftsomkostninger og kapitalprojekter. Districten arbejder sammen med Byen Highland for at afslutte en lignende aftale. Distriktsformandens præsident Dean Button sagde om disse aftaler: ‘Vi følte, at vi skylder det at distridere rentebetalere for at sikre, at kundesamfundene betaler deres rimelige andel af byrden af ​​disse dyre projekter i bytte for fortsat adgang til distriktets spildevandssystem. Vi har nu opnået det i aftaler retfærdigt for alle parter. ‘

Hammond Sanitære District består af Hammond og Munster og tjener også kundekommuner i Griffith, Highland og Whiting. Det er en separat regering enhed fra byen Hammond med sin Billige Moncler Sale egen ledelse af fem sanitære kommissærer fire udpeget af borgmesteren Hammond og en af ​​byen Munster.