Halvdelen af ​​historien er halvdelen af ​​sandheden

Halvdelen af ​​historien er halvdelen af ​​sandheden

Mining virksomheder har lovet at tingene rigtigt denne gang. Tommyknocker siger det først ‘Ely borgmester Roger Skraba sagde, at hans samfund støtter minedrift [kobbernikkel] og har bestået en beslutning for at vise sin støtte.’ Vi har folk, der kommer til vores samfund, som ikke er fra vores samfund og fortæller os, hvad de skal gøre . Jeg vil gerne fortælle dem: Tak for råd, men jeg tror, ​​vi ved, hvad vi vil, og vi ved, hvordan vi gør det. ”

WDIO kunne have rapporteret hele historien. Jeg antager, at borgmester Skraba henviste til enten beslutningen, der blev enstemmigt vedtaget af Ely City Council eller beslutningen fra St. Louis County Commissioners. De syv kommissærer bestod det med en stemme, 4 3, næppe en bekræftelse og en ændret version, der grundlæggende støttede miljørevisionen og tilladelsesprocessen.

WDIO kunne også have rapporteret, at de demokratiske caucuses i byområderne omkring Ely i februar overgik sulfidmineral resolutions, enten for ikke at tillade sulfidminer ‘hvis de truer’ vores farvande eller beder om ‘bevise det først’ lovgivningen. Morse Township, Fall Lake Township, Winton, Uorganiseret 64 12, Eagles Nest Township, Breitung Township, Stony River Township alle bestået resolutioner. Selv Ely-kvarteret blev delt; med sulfidminingopløsningen besejrede 30 til 26. Fire stemmer.

Disse resultater var ikke en påtegning fra et samfund, på trods af, at det var implicit, at støtten var en i det væsentlige enstemmig. Næsten.

Folkene på disse caucuses var alle medlemmer af deres samfund. De bor der, de arbejder der, de støtter eller ejer lokale virksomheder, de frivillige og støtter skolerne, de stemmer, og de betaler deres skatter. At forlade deres synspunkter ud af diskussionen er mere end halvdelen af ​​afstemningen, der kun fortæller halvdelen af ​​historien.

Tilfældigt, også den 29. februar slæbte slædehundeholdene fra Ely og Grand Marais, relaying for at levere sulfidminedriftsbønder med tusindvis af underskrifter til gov Moncler Sale Mark Dayton ved Minnesota State Capitol. De kommer til at ankomme til Capitol om morgenen den 8. marts, der bærer andragender, der spørger guvernøren og lovgiveren om beskyttelse af Minnesota ’s farvande, som alle repræsenterer samfundets stemmer, der forventer at blive hørt.

ved, hvordan man gør det

WDIO citerede adskillige andre lokale embedsmænd. været minedrift på rækken i 130 år. Vi ved, hvordan vi gør det, ’sagde senge Dave Tomassoni.’ Derfor er minedriftsindustrien i Minnesota blevet bødet over 700.000 dollars siden 2004, og har nu vand og luftforurening, det kan ikke rydde op.

‘Rep. Carly Melin sagde:’ Vi bruger alle disse metaller og der er ingen grund til at få disse fra et fremmed land. ‘Glencore ville sælge dem på det åbne marked, og vi ville stadig købe dem tilbage, hvis vi ikke blev overbudt i behandle.

‘St. Louis County Board Chair Keith Nelson sagde,’ Hvis det kan gøres sikkert her, kan det gøres sikkert overalt. ” Det er meningen; sulfid minedrift er ikke blevet gjort sikkert overalt, herunder i USA. At spille disse slags odds er ulogisk.

WDIO sluttede med følgende citat: ‘Rep. Tom Rukavina tilføjede,’ Når Range rækker, staten hums. Det ville være klogt for hele staten at komme bag os. ‘Hele staten ønsker at humme en anden melodi, herunder Arrowhead of Minnesota. Måske er det tid, vi alle forsøgte at synge sammen. Sammen kan vi finde måder at forbedre den økonomiske billede uden at skade hvad Minnesotans unabashedly elsker: vores mest værdifulde naturressource vores farvande.

Mine bedsteforældre og forældre boede i Ely. Min bedstefar lærte highs cool der og styrede basswood lodge. Mine forældre har levet somre på Fall Lake i 20 år. Vi var på bevaringseksperter med sund fornuft siden for år siden, men nu Moncler Udsalg tror vi på, at sulfid minedrift er sikker død til vores farvande. Hvorfor skulle bevise det første lov være mindst det første skridt?

Jeg håber virkelig, at de, der tror på dette, er den mest idiotiske ting at gøre nord for splittelsen er villig til at kæmpe for, hvad de tror. Jeg er! Og jeg har masser af venner, der ved, hvordan man gør det rigtige for dette miljø.