halv storm overvælder Checotah

halv storm overvælder Checotah

CHECOTAH The Bristow Purple Pirates forkælet Checotahs Senior Night ved at løbe over Wildcats 58 20 i en District 3A 6 kamp på torsdag aften.

The Wildcats (4 5, 2 3) Lad Pirates Blast 37 point på dem i første kvartal.

‘Det er svært at hoppe tilbage fra noget sådan,’ sagde Checotahs hovedtræk Chad Hendricks. ‘Men vi gav os ikke op, og vi lærer vores børn at fortsætte med at kæmpe. Det kommer til at gøre ondt, og du hader dette for seniorer, men vi er ikke ude af denne ting.

Pirates ‘Marnico Younger tog det ind på en 53 yard løb for at gå op 8 0 med 11:19 tilbage på første kvartal ur.

Efter et blokeret Checotah-punkt plukket Devin Reed bolden op på 30-yardlinjen og løb det ind for at gå op 16 0 med 7:54 tilbage i kvartalet.

En overraskende onside kick gav Bristow bolden lige tilbage og Nathaniel Bradford tog en håndoff for en 38 yard score at gå op 23 0 med 7:04 på første kvartal ur. Poston tog det ind fra 26 for at udvide føringen til 30 0 med 6:54 tilbage. På deres næste besiddelse scorede Bradford igen med en 4 yard scamper at gå op 37 0 med 1:03 tilbage i første kvartal.

Andet kvartal startede ikke bedre, da Bristow s Marnico Younger løb for en 22 yard score for at gøre det 44 0 med 10:22 tilbage på uret. Og på Pirates ‘næste besiddelse holdt quarterback Tyler Wayland sig for en 10 yard score for at øge føringen til 51 0 med 8:03 til halvleg.

Checotah fik endelig noget i gang, da Ronny Hall fik et pass fra Seth King og tog det ind for en 30 yard score for at komme på bordet på 51 6 efter en mislykket 2 point konvertering med Moncler Outlet Online 1:26 tilbage i halvdelen. Poston scorede fra 59 yards ud for at gå op 58 6 med 4:49 tilbage.

Checotah begyndte at få hjulene til at bevæge sig, da Knight kastede til en anden touchdown med et 16 yards pass til Selrico Howard for at lukke hullet til 58 13 med: 42 tilbage i tredje. Og Luke Collett sprang det ind fra 26 yards ud med 1:59 tilbage for at gå i fjerde kvartal for at få den endelige score.

Ronny Hall skyndte sig for 78 meter og havde to fangster til 50 meter. Wildcats quarterback Seth Knight smed i 83 yards, to touchdowns og en aflytning.

‘Vi forsøgte at kæmpe hårdt for seniorer,’ sagde Knight. ‘Vi lavede nogle fejl, men når vi opgav store spil, skulle vi have vendt tilbage og kæmpet for at score nogle af vores egne.’

Checotah har en bye uge denne kommende fredag ​​og derefter bliver nødt til at slå Beggs i sin almindelige sæsonfinale 4. november for at få en postseason skudt.

ArtiklerKirkhart kalder det afsluttes som Hilldale fodbold coachHom skoleelever vinder Best of Show på videnskab og teknik fairPREP BASKETBALL: Lady Tigers vinde, få rematch for 4A crownBack på bjergtop: Lady Tigers subdue Harrah for fjerde guldboldCoaching overgang sømløs for Fort Gibson piger basketballFort Gibson mand belastet med arbejdere ‘kompensations svindelPrep basketball: Fort Gibson off og kører på staten, gebyrer forbi TuttleLocal pædagoger er enige om lærer walkout’ Intet ændringer ‘: Fort Gibson piger navigerer coaching overgang, indfanger fjerde Billige Moncler Jakke Herre stats titelBrother holdt på $ 100.000 obligation i stabbing