Hall of Fame quarterback

Hall of Fame quarterback

Tittle døde søndag den 8. oktober. Han var 90 år.

LSU, hans alma mater, bekræftede mandag, at Tittle gik forbi, mens han var omgivet af sin familie og venner.

Født Yelberton Abraham Tittle den 24. oktober 1926 spillede Tittle kollektivt med tigrene fra 1944 47, før han blev udarbejdet af Detroit Lions i 1948. Imidlertid begyndte Tittle sin 17-årige professionelle karriere med Baltimore Colts fra All American Football Conference og senere spillet for San Francisco 49ers og New York Giants, med hvem han førte til tre straight division titler.

Kendt som ‘The Bald Eagle’ for hans tilbagegående hårlinje, vandt Tittle NFL MVP-prisen i 1963, mens han kastede en så rekord 36 touchdown passerer i en sæson. Denne rekord holdt indtil Dan Marino fra Miami Dolphins kastede for 48 i 1984.

Tittle forbliver stadig bundet med syv andre spillere, herunder Peyton Manning og Drew Brees for de mest touchdown-passerer (syv) i et enkelt spil i NFL-historien. Han bundet mærket i et 1962 spil mod Washington Redskins.

Tittle vandt aldrig et mesterskab, men blev vist på et ikonisk billede taget af Dozier Mobley i sin sidste sæson i 1964. Billedet afbildede den daværende 37-årige quarterback, der knækkede i udmattelse og smerte fra en såret ribben med blod, der dråber ned i ansigtet.

Tittle var den eneste quarterback af hans generation for at kaste mindst 30 touchdown passerer i back to back sæsoner, udføre Moncler Outlet Online Moncler DunJakke feat med jøderne. 24, 1926 spillede Tittle kollektivt sammen med tigrene fra 1944 47, før de blev udarbejdet af Detroit Lions i 1948. Imidlertid begyndte Tittle sin 17-årige professionelle karriere med Baltimore Colts fra All American Football Conference og senere spillet for San Francisco 49ers og New York Giants, med hvem han førte til tre straight division titler.

Kendt som ‘The Bald Eagle’ for hans tilbagegående hårlinje, vandt Tittle NFL MVP-prisen i 1963, mens han kastede en så rekord 36 touchdown passerer i en sæson. Denne rekord holdt indtil Dan Marino fra Miami Dolphins kastede for 48 i 1984.

Tittle forbliver stadig bundet med syv andre spillere, herunder Peyton Manning og Drew Brees for de mest touchdown-passerer (syv) i et enkelt spil i NFL-historien. Han bundet mærket i et 1962 spil mod Washington Redskins.

Tittle vandt aldrig et mesterskab, men blev vist på et ikonisk billede taget af Dozier Mobley i sin sidste sæson i 1964. Billedet afbildede den daværende 37-årige quarterback, der knækkede i udmattelse og smerte fra en såret ribben med blod, der drypper ned i ansigtet.

Tittle var den eneste quarterback af hans generation for at kaste mindst 30 touchdown passerer i back to back sæsoner, udføre feat med jøderne. Han passerede 33.070 yards og 242 TDs i to ligaer under sin karriere, før han blev valgt til Pro Football Hall of Fame i 1971.