Haley ledet af eksempel i kræftkamp

Haley ledet af eksempel i kræftkamp

Selvom mange er diagnosticeret med kræft, viser nogle de allerstørste mod og beslutsomhed i kampene og forsøger at slå det.

Et af de mest beundringsværdige træk ved dem, der kæmper med kræft, er, at de kæmper, giver ikke op og, når de er terminale, får det bedste ud af hverdagen i livet, som Gud giver dem.

Zachary Ray ‘Zach’ Haley, 21, var en af ​​de mennesker, der blev diagnosticeret med kræft i en ung alder, men aldrig opgav, tog kampen mod kræft og levede hver dag fuldt ud.

Diagnostiseret med Ewing sarkom i 2012, tog Haley nyhederne i skridt, og aldrig lade sygdommen berøve ham om sin glæde af Herren eller hans formål i liv, venner og familie.

I remission i flere år, herunder den periode, hvor han graduerede fra Warren Central High School i 2014 og fortsatte med at tilmelde sig på Western Kentucky University med et mål at være en landbrugslærer, tog sygdommen endelig sin vej, da den modige unge mand desværre gik forbi væk fredag ​​efter en meget modig kamp.

Mens Haley ikke længere er fysisk her hos os, Moncler Sale efterlader han Billige Moncler Sale sig en stor arv for andre at beundre.

I løbet af sit liv rejste skoleorganisationer tusindvis af dollars for sine medicinske og rejseudgifter på WCHS gennem ‘penny wars’ og sælger ‘Zach attack’ armbånd og T-shirts. Mere end 200 mennesker deltog i Frozen 4, en 4 mile løb organiseret af Tax Running til gavn for Haley.

De, der kendte Haley, talte om, hvordan han aldrig levede på sin sygdom og hvor lidenskabelig han var om hans tro. Venner og familie siger, hvornår Haley accepterede Herren Jesus i en alder af 12 den 29. april 2007 og modtog sin frelse, at han kom ind i hans egen.

Haley deltog i Unity Missionary Baptist Church, og han fungerede som søndagsskole superintendent for et par vilkår.

I Haley havde du virkelig en ung mand, der var uforskammet af den kræft, han kæmper. Han ønskede ikke, at andre skulle fortryde ham. Han holdt simpelthen bare kæmper, som eksempelvis, og var også kendt for at få andre til at grine.

Haley er en ægte rollemodel. Mens han ikke længere er hos os, viste han andre mod, glæde og fred i sit eget forhold under omstændigheder, der ikke var de bedste.