Hales suspenderet efter video footage fremkommer af Bristol street brawl

Hales suspenderet efter video footage fremkommer af Bristol street brawl

Ben Stokes og Alex Hales vil ikke blive betragtet til udvælgelse til engelske internationale kampe indtil videre, efter at videooptagelser dukker op, der angiveligt viser, at Stokes smider slag i en kamp udenfor en natklub i Bristol.

En ECB-erklæring læser: ‘Hver er tilbage på fuld løn indtil en undersøgelse fra ECB og den igangværende politiets undersøgelse af en hændelse i Bristol i de tidlige timer mandag den 25. september.

‘Andrew Strauss, direktør for England Cricket, vil i dag henvise den interne disciplinære procedure for disse to spillere til Cricket Disciplin Commission, ledet af Tim O’ Gorman. ‘

‘Disse beslutninger, der blev fuldt ud støttet af ECBs formand Colin Graves, blev foretaget efter udgivelsen af ​​optagelser, som ECB havde set for første gang onsdag aften.’

Stokes, som var onsdag opkaldt i Englands Ashes-hold og blev bevaret Moncler DunJakke som vice kaptajn i afventning af en undersøgelse, blev arresteret kl. 2,35 i Clifton-området i byen på mandag, mistænkt for at forårsage egentlig kropslig skade.

Han blev anholdt natten over af Somerset og Avon Police, og blev udgivet under efterforskning, mens henvendelser fortsatte. Alex Hales, som var sammen med ham under hændelsen, vendte tilbage til Bristol på tirsdag for at hjælpe politiet med deres henvendelser.

I videoen, der er opnået af The Sun, ses en mand, der meget ligner Stokes, svingende slag på to mænd, hvoraf den ene kan høres at tabe en flaske. Det blev bekræftet af Andrew Strauss, ECBs direktør for England cricket, på ash-holdet, at Stokes havde lidt en brudt finger i hændelsen.

I videoen kan mænd høres: ‘Nok, Stokes.’

I et yderligere twist til sagaen er det blevet hævdet af Piers Morgan, medieperspektivet, at Stokes ‘involvering i hændelsen Moncler Outlet Online kom til forsvar for to homoseksuelle mænd, der havde været udsat for homofobisk misbrug i baren. ESPNcricinfo forstår, at dette er i overensstemmelse med spillernes ‘version af begivenhederne, og ifølge Sky Sports News vil Stokes blive interviewet under forsigtighed af detektiver fra Avon og Somerset Police i de kommende dage.

Ifølge BBC blev en videokonference afholdt af ECB’s bestyrelse torsdag morgen efter en ’skrøbelig og ødelagt’ Stokes havde undskyldt for hans påståede involvering i hændelsen.

En talsmand fra ECB fortalte imidlertid ESPNcricinfo, at dette ikke var tilfældet, og tilføjede, at der med en disciplinær proces i gang ville være detaljerede oplysninger om eventuelle samtaler med Stokes forblive fortrolige.

‘Vi har set denne footage for første gang i aften, da den blev offentliggjort af The Sun,’ sagde ECB i en redaktion onsdag aften. ‘Der er en løbende politiundersøgelse, der vil se på alle tilgængelige beviser, og vi skal respektere processen.’

Som en del af den proces vil Strauss interviewe alle engelske spillere, der var ude den aften. Udover Hales, det eneste vidne, forstås disse spillere at omfatte Jake Ball og James Anderson, som var i Bristol som tv-kommentator.

På onsdag udtalte Trevor Bayliss, Englands hovedtræner, sin utilfredshed med spillerne, der gik sent om aftenen, mens de var midt i en international serie, selvom der ikke er nogen udgangsforbud på plads til England-holdet.

‘Jeg har været sammen med hold før, og vi har haft udgangsforbud, og det virker heller ikke,’ sagde Bayliss. ‘Uanset hvordan du går, kommer mange af ansvaret tilbage til spillerne. De er voksne, og de skal tage ansvar. De er fagfolk. ‘

Stokes og Hales blev begge suspenderet af England tirsdag og savnede den fjerde ODI på The Oval. Der er kun endnu en kamp i den engelske sæson, der er tilbage på Ageas Bowl på fredag, med deres næste internationale kampe mod Australien i den første Ashes Test den 23. november.