Hail omkring Fort Morgan beskadigede afgrøder

Hail omkring Billige Moncler Sale Fort Morgan beskadigede afgrøder

Hail fra en storm torsdag eftermiddag gjorde nogle reelle skader på lokale afgrøder.

Sandsynligvis omkring 15 til 20 sektioner af afgrøder blev påvirket af tung til lys hagl, sagde Morgan County forlængelsesagent Marlin Eisenach. Et afsnit indeholder 640 hektar.

Fort Morgan så nogle oversvømmelser i de sædvanlige områder på Sherman Street og Railroad Avenue, Burlington Avenue, State Street og ottende Avenue, sagde byingeniør Brad Curtis.

Det kom, fordi omkring en halv tommer regn faldt om cirka 15 minutter, og haglen slog ned blade, kviste og grene, der tilstoppede gadeafløb, sagde han.

Det var bare den første storm, der kom fra sydvest, og byens medarbejdere gik ud for at rydde forretningerne, sagde Curtis.

Hail i Fort Morgan var ujævn, sværere på den vestlige og nordlige ende af byen, sagde han. fra vest og faldt en fjerdedel tommer regn, og byen havde medarbejdere ude at se afløb, bare hvis Curtis sagde. havde minimal regn, sagde han.

Der blev ikke rapporteret nogen oversvømmelser i Morgan County, men Dick Early på vej- og broafdelingen rapporterede, at en amtbil havde en brudt forrude og nogle ting. Andre bilsejere rapporterede også dings i deres køretøjer.

Byen Brush rapporterede nogle marmor størrelse hagle, men ikke så meget som i Fort Morgan, og regn varede ikke længe. Der var ingen oversvømmelser der rapporteret der.

Wiggins Town Administrator Bill Rogers rapporterede nogle ærter mellem store hail, der forvandlet jorden hvid på nogle steder, men gjorde ikke for meget skade. Byen modtog måske 0,2 eller 0,3 tommer regn.

Få Morgan County Rural Electric Association polakker blev berørt nord og syd for Fort Morgan, sagde talsmand Moncler Jakke Dame Geoff Baumgartner. Fire poler i alt blev påvirket og kun fem meter påvirket. Disse blev allerede fastsat i morges.

Vi forbeholder os ret til at fjerne enhver kommentar, der overtræder vores grundregler, er spammy, NSFW, ærekrænkende, uhøflig, hensynsløs til samfundet osv.

Vi forventer, at alle skal respektere andre kommentatorer. Det er fint at have meningsforskelle, men der er ingen grund til at handle som en rykke.

Brug dine egne ord (lad ikke kopiere og indsætte fra andre steder), vær ærlig og lad være med at være nogen (eller noget) du ikke er.

Vores kommentarsektion er selvpolisering, så hvis du ser en kommentar, der overtræder vores grundregler, skal du flagge den (musen hen til højre til kommententens navn, indtil du ser flagssymbolet og klikker på det), så vil vi gennemgå det.