hader at se dig gå

hader at se dig gå

Efter lørdagen, når Aggies farvel til Big 12 hoops ved at spille Baylor i titelspillet, er A women’s basketball en andens problem. Nemlig den sydøstlige konference.

‘Jeg ønsker dem godt i SEC,’ sagde Sherri Coale, med knapt et glimt af et smil.

Coale vundet ‘t indrømme at savne Aggies, når de er væk. Så jeg gør det.

Vi vil savne Gary Blair og hans folksy-soliloquier og hans Doberman-forsvarere og hans store gals, der kan scorer rundt i kurven.

Vi vil savne disse OU A battle royales, programmer der nåede Final Fours i 2009 (OU), 2010 (OU) og 2011 (En helt omstilling i Conference Chaos, de tre uerstattelige programmer er Nebraska fodbold (fordi det er Nebraska) , Missouri mænds basketball (på grund af Kansas City og KU forbindelser) og A women’s basketball.

For OU, og Baylor, Texas, OSU og Tech, og nogen der er mindst seriøse om kvinders hoops, var Aggies sjovt at konkurrere imod, selvom det jo var en bjørn at slå.

Så vi skal alle savne Blairs Aggies. Og her er en anden grund hvorfor. Blairs Aggies vil savne os.

‘Den respekt jeg har for Oklahoma, den respekt jeg har for Sherri, de atleter, hun rekrutterer,’ sagde Blair. ‘Jeg står op for at spille Sherri og Oklahoma. Det kommer til at være en af ​​de rivaliser, som jeg vil savne mere end noget i Big 12, der går mod Sherri.

‘Jeg mener, hun uddriver mig hver gang. Hun ser bedre ud end jeg nogensinde har, og hun har Whitney Hand derovre. Alt om Oklahoma, jeg kan godt lide. ‘

Alt om Gary Blair, jeg kan godt lide. Ikke, at jeg forventer, at Sooners vil føle alt grønt om Aggies. Sårene er for friske fra Big 12 Turneringstab på 74 62 i ’09 semifinaler, 74 67 i 2010 titelspil, 81 68 i’ 11 semis og nu dette.

‘Det stinker bare,’ sagde Hand, der spillede i tre af disse spil og sad såret på bænken for en anden. ‘Du vil ikke indrømme, at de er gode i turneringen, og vi taber til dem hvert år. Men det er fakta.

‘Det er en slags hjerteskærende for os som et hold, men samtidig er de meget hårde i turneringen. De kæmper med dig, de kæmper for dig, og vi må være hårdere. De kæmper hårdt, og de er’ mobber ‘ og de får dig til at kæmpe for det. ‘

Hånden var også hård. Hun scorede 24 point og ledede også OU i rebounds (otte), hjælper (fire) og blokerede skud (to).

Men efter at have tegnet inden for 49 45 med 15:57 tilbage i spillet, gik Sooners 51/2 minutter uden scoring, og A tog kontrol.

‘Det var et helvede af et tv-spil,’ sagde Blair. ‘Vi har altid gode spil.’

Havde gode spil. Denne serie er Moncler DunJakke nu tidligere, hvor OU sluttede sig til Big 12-koret, hvilket indikerer, at det ikke vil spille Aggies.

‘Vi har flere ting i horisonten,’ sagde Billige Moncler Sale Coale og sagde ikke til A ‘Så det hele skal passe til det. Du kan ikke spille fem top 10 hold uden for denne ligaplan. Det ville være helt vanvittigt. ‘

Blair påpeger, at det er fantastisk for OU at spille UConn, men Coale vil aldrig rekruttere et Connecticut-barn. Hun rekrutterer et ton af Texans.

‘Hvis de vil fortsætte med at rekruttere Texas kids, slår en meget mere end at slå min gamle skole, Stephen F. Austin eller SMU,’ sagde Blair.

‘Vi er nødt til at komme over alle følelser. Vil det være under mit liv? Jeg ved ikke. Jeg vil gerne fortsætte med at spille, men det er ikke mit opkald. ‘

Åh godt, sjovt mens det varede, selv når det stinker. på sportsdyrets radionetværk, herunder AM 640 og FM 98.1.

Oklahoma’s Whitney Hand (25) ser ud til at passere, da Texas A Skylar Collins (25) forsvarer under Big 12-turneringens kvinders college basketball spil mellem University of Oklahoma Sooners og Texas A Aggies på Municipal Auditorium i Kansas City, Mo ., Fredag, 9. marts 2012. Foto af Sarah Phipps, The Oklahoman.

Oklahomas DaShawn Harden (22) forsøger at få kontrol over en løs bold under Big 12 turneringskvinnernes college basketball spil mellem University of Oklahoma Sooners og Texas A Aggies på Municipal Auditorium i Kansas City, Mo., fredag, 9. marts 2012. Foto af Sarah Phipps, The Oklahoman.

Oklahoma’s Sharane Campbell (24) kæmper for en rebound fra Texas A Adaora Elonu (21) under Big 12-turneringens kvinders college basketball spil mellem University of Oklahoma Sooners og Texas A Aggies på Municipal Auditorium i Kansas City, Mo ., Fredag, 9. marts 2012. Foto af Sarah Phipps, The Oklahoman.

Texas En Kelsey Bone (3) skyder over Oklahomas Sharane Campbell (24) i løbet af de store 12 turneringskvinners college basketball spil mellem University of Oklahoma Sooners og Texas A Aggies på Municipal Auditorium i Kansas City, Mo., fredag , 9. marts 2012. Foto af Sarah Phipps, The Oklahoman.