Habeeb fejer 8. distrikt

Habeeb fejer 8. distrikt

Hvis du ikke hørte noget andet tirsdag aften fra Greg Habeeb i hans Salem-hovedkvarter, hørte du ham sige med overbevisning til sine tilhængere: ‘Det handler ikke om mig, det har aldrig været mig om det, det har været om dalen, samfundet og vælgerne. ‘

Habeeb vandt handy over hans demokratiske udfordrer Ginger Mumpower, fejede alle områder med 63,75 procent af afstemningen. Tyve procent af de registrerede vælgere i det 8. distrikt viste sig for det særlige valg. Mumpower modtog 36,2 procent af afstemningen.

Habeeb tog straks Morgan Griffiths sted i Richmond onsdag den første dag i 2011-sessionen. Tidligere 8. distriktsdelegator og flertalsleder Morgan Griffith er nu en kongresmedlemmer, der i øvrigt sover i halvdelen af ​​sit kontor i Washington, DC Hans kone Hilary sagde, at han stadig er der, og det er lidt støjende i de hellige haller om natten, men han gør det stadig hårdt.

Habeeb har store sko til at udfylde, og Hilary er uden tvivl, han kan bare gøre det. Da hun blev spurgt, om hendes kongresmand mand kunne give Habeeb en vis retning fra det fjerne, svarede fru Griffith hurtigt: ‘Jeg tror ikke Greg har brug for hjælp. ‘

Habeeb tog afsted til Richmond, så snart han kunne trække sig væk fra godt ønske og pressen. Hans kone Christy sagde, at han ikke havde pakket noget, og hun rejste til Richmond for at bede i ceremoni.

Habeeb planlægger at være hjemme hver weekend og siger, at han vil kommunikere i løbet af ugen med sin familie via skype, email, telefon og tekst; Habeeb er en ivrig social mediebruger.

Han skal stadig certificeres som vinder, før han kan tage sin ed på kontoret. Alle papir- og elektroniske afstemninger blev skyndte til Virginia State Board of Elections i Richmond. Habeeb offentliggjorde en valgfinansieringsrapport, inden han afstedte kontoret på middag onsdag.

Direktiverer kommentarer til de 36 procent af de vælgere, der ikke stemte for ham, fortalte Habeeb dem: ‘Kæmp med os, hold os ansvarlige, hvor vi strayer, giv os en chance for at lykkes.’

Habeeb får bare fødderne våde, men hvis hans tillid og overbevisning siger noget om den ungdommelige 34-årige delegat, Moncler Outlet Online vil han sandsynligvis hoppe ind i den dybe ende af poolen uden tøven. Han talte allerede om jobinitiativer, gennemsigtighed og regeringsspørgsmål. Han sagde: ‘Alt passer ind i et bredere billede af at fremme dagsordenen for familier, små virksomheder, beskyttelse af vores skoler og naboer og skabe økonomiske muligheder.’

Habeeb sagde, at ethvert agenturs budget burde være tilgængeligt for offentligheden via internettet. Han vil opdatere svig mod skatteydernes handling, der gør det muligt for regulære borgere at gøre opmærksom på svindel fra regeringen.

‘Virkeligheden er, at folk har mistet troen på regeringen,’ sagde Habeeb. ‘Når vi bringer markedsstyrker ind i regeringen med ting som revisioner, incitament kompensation, holde mennesker ansvarlige disse ting bringe gennemsigtighed tilbage,’ sagde han.

‘Jeg elsker internetgenerationen. Jeg er ikke en, der tror på backroom-tilbud. Jeg tror på blogs og åbne informationer og alle slags ting, som vores generation har hjulpet med at bringe til verdensspørgsmål, besvares på måder de aldrig har fået svar på før. ‘

‘Enhver, der tager afstemning og ønsker ikke verden at vide, at de har taget det, er ikke den type person, der burde lede os i Richmond. Du vil aldrig gå galt med at være på siden af ​​mere gennemskuelighed og mere åbenhed i regeringen, ’sagde Habeeb.

Habeeb sagde ikke direkte, at han ville støtte et lovforslag som HB778, som blev introduceret af republikanske James LeMunyon i 2010-sessionen, som ville gøre det muligt for generalforsamlingen og senatet at stemme på en måde, der ville gøre det let for borgerne at sammenligne lovgiverens stemmer. Senator John Edwards dræbte det i underudvalget. Han sagde, at han ‘ville være til fordel for at udarbejde lovgivere’ stemmer i enhver mekanisme, der kunne vises gennemsigtigt til vælgerne. ‘

Habeeb takkede sine tilhængere og frivillige for at tage tid fra feriesæsonen. ‘Du donerede dine hårdt tjente penge og Billige Moncler Sale stod ud i den frysende kulde. Det vil være en ære at tjene befolkningen i det 8. distrikt i Virginia House of Delegates.’