Man nægter at myrde Henry Messenger i Faversham med hammer

Man nægter at myrde Henry Messenger i Faversham med hammer

En mand dræbte en ældre ven og nabo i sin bungalow med gentagne hammer slag, efter at de faldt ud over dumme en domstol hørt. Tony Goodwin påførte mindst 18 sår på Harry Messenger hoved, ansigt og nakke og omkring 13 punktering sår på brystet med hammerens klo, blev det påstået. Kort efter sendte Goodwin, 63, en tekst og indrømmede: Jeg har bare myrdet nogen, sandt, få mig til at tale med min bror urgenta.

Politiet tapede af denne bungalow i Crispin Close, Faversham

Det var ikke før mere end 12 timer senere, at han ringede til nødtjenesten, idet han sagde, at han havde lidt en tvist med sin nabo i Crispin Close i Faversham. Han tilføjede: tror jeg kan have såret ham, fordi vi havde en kamp. Han svarer ikke, så jeg kunne have såret ham. Spurgte, hvordan hans ven, som var 75, syntes, da han forlod, svarede han: dårligt. Han hævdede, at hr. Messenger havde angrebet ham først med en hammer, og han retaliated i selvforsvar. Maidstone Crown Court blev fortalt de to mænd var gode venner og besøgte hinanden regelmæssigt i blindvejen hvor de boede. Anklageren Philip Bennetts QC sagde kl. 13.45 den 18. maj i år en anden nabo så Goodwin banker på dørens dør og var og blændende. Han hørte ham råbe: ved, at du er derinde. Der var mere banging på døren, før han gik væk efter ca. 10 minutter. Klokken 12.38 næste dag hørte nabo Danita Godden rejst stemme uden for Messenger-bungalow. Hun så Harry og identificerede Goodwin fra sin stemme. Hun hørte Mr Messenger dør lukke omkring 40 minutter senere. Kl. 3,32 med en anden nabo hørte Derek Brown to smil, der lød som om de kom fra Mr Messenger bungalow. Han hørte en yderligere bang. Det var klokken 4,11 at Goodwin sendte en tekst, der forsøgte at komme i kontakt med sin bror. I hans 999-opkald kl. 15 om den dag sagde han: han angreb mig med en hammer, begyndte at slå med sin knytnæve, så fik han en hammer og begyndte at bruge det, og så tilsyneladende brugte jeg det tilbage, og derefter forlod jeg det .

Harry Messenger blev angiveligt myrdet i sit hjem i Crispin Close i Faversham.

han slog mig først med en hammer, men han kom tydeligvis ind i hammerens besiddelse ud af det blå. Jeg tog den af ​​ham og slog ham tilbage, ikke med det formål at slå ham hårdt, men jeg ramte ham. kontrolleret Moncler Jakke Dame for at se om han åndede, men jeg kunne ikke få nogen puls, så jeg lige forlod. Jeg var Moncler Outlet Online bange. Kampen, sagde han, var over dumt om et fly Politi gik til hr. Messenger hjem snart bagefter. Officerer kiggede gennem brevkassen og så hans ben. Ved indgangen fandt de sin livløse krop. Han havde hovedskader. En hammer var til venstre for hans hoved. Hr. Bennetts sagde, at der var en indikation, at Messenger havde længe ligget på loungen i tilstrækkelig lang tid til at få en stor plet af blod til at danne. er bevis for, at i denne stilling blev hans blodede våde hoved slået mindst en gang, og måske mere, sagde hr. Bennetts. Messenger hoved blev derefter flyttet til en position på tæppet nær et sofabord, hvor han til sidst blev fundet død. er bevis for, at mens hans blodbløde hoved i den stilling blev ramt yderligere gange med mindst et slag i kongeblod.

Mr. Messenger døde i Crispin Close, Faversham

Det foreslog, at overfaldet på gulvet fandt sted over en periode. Et konservativt skøn var mindst fem minutter. Der var mindst 18 påvirkningssider om hoved, ansigt og nakke, hvilket resulterede i kompleks brud på de centrale ansigtsben og kraniet. Test afslørede at han var næsten tre gange den lovlige drikkegrænse. Han havde også taget foreskrevet medicin tramadol og gabapentin. patolog konkluderede, at han døde som et resultat af betydeligt stumt traume i hovedet, vedvarende under et voldeligt angreb, der involverede gentagne slag med en hammer, sagde hr. Bennetts. ‘Jeg har bare myrdet nogen sandt, få mig til at tale med min bror urgenta’ tekst sendt af Goodwin, retsmødet hører. Da han blev anholdt, sagde Goodwin, at tøjet, han havde på den foregående dag, var i køkkenet, og at han havde vasket dem. Han spurgte: er han? Han havde en skade på hans ansigt, som blev brudt og rødt. Da han interviewede, hævdede han: var selvforsvar forresten. Jeg var den, der blev brudt og slået. Han tilføjede, at han troede, at han ramte hr. Messenger til hovedet to eller tre gange. Goodwin nægter mord og en alternativ straf for voldslag. Forsøget fortsætter.