Man deler rejse fra oprør til lammelse for forfatteren

Man deler rejse fra oprør til lammelse for forfatteren

SIDNEY De fleste mennesker kommer til et punkt i deres liv, når de beslutter at foretage ændringer og slå sig ned. For John Bahr kom epifanie efter en motorsport med høj hastighed med Nebraska State Patrol, da han var 32 år.

Han indså, at han var nødt til at forlade sin hensynsløse livsstil, før han endte i fængsel eller død. Mens mange mennesker ændrer livsstil over tid, for Bahr, skete ændringerne på et øjeblik.

Bahr blev hastet til Regional West Medical Center, Billige Moncler Jakke Herre i Scottsbluff, hvor han blev diagnosticeret med en brudt nakke og en rygmarvsskade. Han fik kirurgi til at smelte hans C3 C5 hvirvler.

Bahr var Moncler Outlet gået fra at leve livet på den vilde side for at møde livet i en kørestol som en quadriplegic.

To uger efter ankomsten til hospitalet blev Bahr fløjet på Air Link til Craig Hospital i Englewood, Colorado, for at starte rehabiliteringsprocessen. Han blev hos Craig i 3 måneder.

‘I starten vågner du hver dag, og du vil bare have det til at være et mareridt,’ sagde Bahr. ‘Det får dig til at føle sig hjælpeløs.’

I to måneder havde han ingen bevægelse under hans skuldre. Han kunne ikke tale og måtte bruge tid på en ventilator.

Bahr sagde, at vejrtrækning er noget, mange tager for givet. For de fleste er det ikke muligt at puste på egen hånd ‘umuligt at forstå,’ sagde Bahr.

Mens han var på hospitalet, var Bahr nødt til at klare den situation, han var i, men vigtigere var han tvunget til at konfrontere, hvem han var.

Han indså, at han havde været egoistisk, sagde han.

‘Jeg var aldrig nødt til at stole på nogen,’ sagde Bahr. ‘Jeg forstod ikke fuldt ud den person, jeg var med så meget som jeg skulle have, i mange relationer.’

I de første par uger på hospitalet begyndte Bahr at forstå, at det ikke handlede om ham.

Da familie og venner begyndte at besøge og sende gode ønsker, ‘Jeg begyndte at indse, hvor vigtigt jeg var for alle mine venner og familie, og jeg besluttede, at jeg havde brug for at kæmpe hårdt for dem,’ sagde Bahr.

‘Det handler ikke kun om dig,’ sagde han. ‘Det tager mange mennesker lang tid at finde ud af det.’

Efter at have forladt Craig Hospital, tilbragte Bahr lidt tid, før en ven overbeviste ham om at gå tilbage til skole og få sin grad.

‘Det er ret nemt at sidde på sidelinjen og være ked af dig selv,’ sagde han. ‘Livet er, hvad du gør det. Hvis du vil fortryde dig selv, vil du have et langt liv foran dig. ‘

Bahr begyndte at deltage i Western Nebraska Community College i Sidney i 2006, både i klassen og online. Oprindeligt studerede Bahr webdesign, men besluttede at fortsætte kurset ikke var i sin bedste interesse på grund af den begrænsede brug af sine arme.

Bahr sagde, at de fleste mennesker automatisk tænker på nogen uden brug af deres lemmer, når det kommer til quadriplegia, men det har virkelig fire svækkede limper.

‘Jeg kan flytte mine arme, men de er stadig svækket, og jeg har ikke fornemmelse, som jeg plejede at have i min krop,’ sagde Bahr.

Han begyndte at forfølge en journalistikgrad. Under en af ​​hans engelske klasser skrev han et dokument om ulykkesdagen og læste det til klassen, som svarede godt.

I 2014 sluttede han fra WNCC med en journalistkandidat og modtog priserne, herunder Governor Award, som er den højeste ære kollegiet giver ud. Han fortsatte med at skrive kapitel efter kapitel, men holdt det meste af sin skrivning til sig selv.

‘Virkelig, jeg begyndte lige at skrive alt, så jeg kunne gå tilbage og reflektere over, hvad jeg lærte, og hvad jeg gik igennem,’ sagde Bahr.

Han begyndte at lade folk læse, hvad han skrev, og det blev tydeligt, at det havde en indflydelse.

‘Jeg troede måske, at det kunne hjælpe folk, der er lammet eller deres familier at se, hvad folk går igennem,’ sagde Bahr og bemærkede, at medmindre du har været der, er det svært at forstå de trængsler, som en person, der er lammet, skal overvinde.

I 2015 offentliggjorde han sin bog, ‘Journey to Paralysis: Craig Hospital, Love and Madness’, der fortæller historien om hans ulykke, hans tid i rehab på Craig og de erfaringer, han er taget væk fra oplevelsen. bog er både inderlig og humoristisk.

Få din ‘rejse til lammelse: Craig Hospital, Love and Madness’ kan købes på Amazon i både en paperback og en Kindle Edition. Signerede kopier er tilgængelige direkte fra Bahr ved at sende en check for $ 15, som inkluderer fragt til: John Bahr 1617 12th Ave Sidney, Nebraska 69162