Man argumenterer ved forsøgsplanen var at stjæle

Man argumenterer ved forsøgsplanen var at stjæle

Nigel LaFrance, som er anklaget for den første graders mord på Anthony Yasinski, 26, gjorde Moncler DunJakke sit første udseende på vidnesbyrået i Fort McMurray Courthouse den 4. december, idet han hævdede, at han havde planlagt at røve manden og ikke dræbe ham.

LaFrance, som var 19 på tidspunktet for angrebet den 17. marts 2015, tørrede tårer, som han mindede Billige Moncler Jakke Herre om, som han sagde, at han kunne huske om kampen, der sluttede med den yasinske død.

LaFrance bekræftede tidligere vidnesbyrd fra sin kæreste på det tidspunkt, Michalla Jones, at han havde planlagt at stjæle Yasinski, fordi han havde brug for pengene til mad. Jones havde tidligere sagt, at penge altid var en faktor for parret, som begge var arbejdsløse på det tidspunkt.

Yasinski hentede LaFrance fra sin Prairie Creek hjem og kørte til et afsides sted, fordi LaFrance far var hjemme. LaFrance havde en jagtkniv med ham, men sagde det var for trusler.

Da bilen stoppede sagde LaFrance, at han tog sin kniv ud for at true Yasinski.

På dette tidspunkt sagde han, at hans minder om den efterfølgende kamp var en sløring. De eneste detaljer, LaFrance syntes at huske, var at blive fortalt at dø under kampen og blive trukket til Yasinski, da han forsøgte at få kniven.

LaFrance sagde, at han havde en finger gennem en løkke på knivhåndtaget og stoppede Yasinski fra at få det.

Selvom han blev stillet spørgsmålstegn ved hans forsvarsadvokat, sagde Gregory Lazin, LaFrance, at den næste ting, han huskede, blev dækket af blod.

Yasinski havde sprang væk, så LaFrance greb $ 80 og to mobiltelefoner fra bilen, inden de forlod.

Yasinski ville dø timer senere på Northern Lights Regional Health Center fra stikke sår til nakke og hoved.

LaFrance blev anholdt og anklaget 7. april 2015.

Under krydsundersøgelse tirsdag påpegede Crown advokat Walter Devenz, at LaFrance havde fortalt politiet, at han lungede mod Yasinski og citerede optagelser fra den forhør, der blev spillet for retten.

trak kniven ud af lommen og jeg lungede på ham, fortalte han officereren. var ikke rettet mod et bestemt sted.

Devenz foreslog også, at LaFrance var vredt. Yasinski ville ikke acceptere sikkerhedsstillelse for kokain mere, og at fødevaren ikke var så stor prioritet, som han sagde, da $ 80 var brugt på cigaretter.

Han foreslog også, at LaFrance bragte kniven forud for en kamp, ​​da Yasinski var fysisk højere og stærkere.

LaFrance nægtede alt dette og sagde, at han ikke havde forventet, at Yasinski skulle kæmpe tilbage.

Devenz sagde, at han fandt det utroligt LaFrance forventer ikke en narkotikaforhandler, der var blevet røvet en knivepoint for at kæmpe tilbage eller hævne, da han nu vidste præcis, hvor LaFrance boede.

Devenz sluttede med at undersøge brevet LaFrance sendt til Jones, der bad hende vidne om, at planen var at stjæle og ikke dræbe Yasinski under en indledende høring.

Han bragte også et andet brev sendt til Kaven Foley, LaFrance tidligere bedste fientlige, og bad ham om at fortælle Jones, at hun ville få $ 5.000, hvis hun gik igennem med denne anmodning. Foley vidnede, at han aldrig fortalte Jones om brevet.

Devenz påpegede begge breve nævner ikke, at mordet aldrig var hans plan og tvivlede på LaFrance-argumentet, at han forsøgte at holde Jones ude af at blive for involveret i undersøgelsen.