Man af teaterbesøg De Pere med

Man af teaterbesøg De Pere med

DE PERE, Wis. En af de meget indflydelsesrige mennesker i teatret i dag går på vej.

Bryan Doerries, medstifter af Theater of War Productions og offentlig kunstner i bopæl for New York City, er på campus på St. Norbert College.

Onsdag aften præsenterede han et foredrag i Walter Theatre som en del af 2017 18 Killeen Chair of Theology og Philosophy lecture serien. Emne: of War: Hvilke gamle græske tragedier kan lære os i dag. i dag, torsdag den 22. februar i Dudley Birder Hall på campus. Dørbærer vil være til stede og besvare spørgsmål efter forestillingen. (Doerries tilbød et antydning i hans foredrag om at tage på historien: vidste. Det afslørede, at indflydelsesrige rolle Doerries har taget.

Doerries har udviklet veje til at antænde publikum for at få fat i dilemmaer.

Katalysatorerne er græske spiller, der er 2.500 (eller deromkring) år gamle.

I den første aktivitetsbølge har en del af dine føderale skattepenge været ved at Billige Moncler Jakke Herre forsøge at hjælpe med at spærre selvmordstiden blandt aktive militærpersoner og veteraner.

Projektet kaldes War har set hundredvis af forestillinger, der hver især involverer publikumsinteraktion inspireret af det stykke, der er skrevet af Sophocles.

Det er en ting at for skuespillerne at sætte på et spil, tage buer og derefter forlade. Hans løsning tog et stykke tid. Han forklarede, hvad der skete i hans onsdag foredrag, uddrag her:

at komme sammen, skulder til skulder, som et fællesskab for at møde de mørkeste aspekter af hvad det betyder at være menneske kunne være en glædelig oplevelse, en der kan generere affilierede forbindelser kammeratskab, selv moral. At folkesundhedsbeskeden fra den antikke græske tragedie: Du er ikke alene over tid.

I begyndelsen gik jeg på at søge efter publikum, der i kraft af deres livserfaringer reagerer direkte og kraftigt på disse spil, men i de senere år begyndte nye målgrupper at søge mig og mit firma, der var tilbøjelige til at spørge, du ved et spil, der kunne hjælpe os med at håndtere hvad har vi været igennem? Hver præstation har ført til det næste, og nu 20 projekter, der er aktive rundt om i verden. Hvert Moncler Outlet fællesskab har åbnet døre for andre for at udvide grunden til at arbejde som en uendelig serie af præsentationscirkler, som alle krøller ud fra det samme punkt.

Michael Browns død, jeg modtog et sådant opkald På eftermiddagen den 9. august 2014 blev en ubevæbnet 18-årig afrikansk amerikansk mand, Michael Brown, dårligt skudt på gaderne i Ferguson, Missouri, af en 28-årig hvid politichef ved navn Darren Wilson. I første omgang reagerede samfundet fredeligt med vigiler og bønner. Omstændighederne omkring skydningen blev bestridt, og spændingerne mellem det afrikanske amerikanske samfund og politiet løb ekstremt højt. Men efter Ferguson-politiet forlod Michael Brown krop på gaden i flere timer bagved i sommervarmen, byen (unaudible) sin uro og vold. Overtrædelse begyndte at sprede sig, ikke kun om skyderen, men om Michael Browns udslettelse. I kølvandet på den voldelige uro, som udspændte i flere måneder og år og udstrålede fra Ferguson i andre samfund i hele USA, der har erfaring med politivold og voldelig reaktion fra samfundet, modtog jeg et telefonopkald fra en ven i St . Louis, der deltog i kirken, var Michael Brown, der fandt sted (en kvinde), spekulerede på, om der kunne være en gammel tragedie om Ferguson og andre samfund som at forsøge at helbrede. Helt ærligt var jeg så skræmt af hendes spørgsmål og dybden af ​​de racistiske spændinger i samfundet, der tog over et år for at komme tilbage med et foreslået spil, Sophocles

er teorier om, at det antikke græske drama var en form for uddannelse for sene teenagere 19-årige, kaldet (uhørlige) blev matriculeret til militærtjeneste og medborgerlig deltagelse. Derfor er der så mange af disse skuespil, der har overlevet fra den antikke verden, der har teenagere som Antigone i umulige etiske situationer, for hvilke der ikke findes nogen rigtige eller lette svar, kun grinhed og tvetydighed, og hvormed de vil blive hjemsøgt for resten af ​​deres lever ikke hvad de gør. Specielt samler vi disse teenagere for at sige til det voksne liv. Sophocles skuespillet handler om en krop, der gik i gaderne i arkaiske Thebes, som meget ligesom Ferguson afsætter en række eksplosive begivenheder, der resulterer i vold, civil uro og opsplitning af den sociale orden. Antigone er en teenagepige, der ønsker at begrave sin bror, Polyneices, der for nylig døde i en brutal borgerkrig. Creon, den nyinvesterede konge, fastslog, at Polyneices krop må lægge sig over jorden, og enhver, der bryder denne lov, vil blive aflivet. Antigone i sidste ende og forsætligt forsvarer Edict, dækker sin bror krop med snavs og offentligt erklærer hende Thebes til en højere lov, en der overstiger statens, lovens lov. Creon bliver så tvunget af sin egen politiske retorik af den skrøbelige sociale orden, han næppe begyndte at etablere siden borgerkrigen lavede et eksempel på sin niece ved at dømme til døden. I forlængelse af sit eget dekret letter Creon alt, hvad hans søn, hans politiske kontor, den sociale orden, han kæmpede så hårdt for at forsvare. Kernen er et spil om, hvad der sker, når to retssystemer sammenbruger den hellige lov af familie og familie og statens lov. Det er også et spil som alle Sophocles-teater om, hvad der sker, når alle føler sig berettigede og rigtige, og volden vil følge. Nogen vil dø eller blive ofret på grund af det.

Jeg fik først ideen om at sætte i Ferguson, det var i bedste fald uden form. Men da jeg begyndte at forfølge projektet, begyndte alle stykkerne at falde på plads ud af nødvendighed og serendipity. Først besluttede vi vores projekt, i modsætning til vores andre, at have brug for det autentiske samarbejde mellem samfundet. Den der satte kursen i evangeliet musik, skulle udføres af et lokalt kor. Et gospel-kor bør ikke kun være sammensat af lokalsamfundets medlemmer på den ene side af problemet og repræsenterer ikke en række stemmer fra forskellige og undertiden opdelte baggrunde. Var der et politikor i St. Louis, som vi kunne engagere os i at deltage i et kirkekor for at samle oppositive stemmer i sang? Faktisk har St. Louis et politikkor. Vi lærte at den ene blev ledet af en dynamisk lokal komponist / lærer / musiker ved navn Phil Woodmore. Jeg spores efter Phil Efter fem minutter at tale, viste det sig, at Phil var vores mand. Jeg spurgte ham om han ville komponere, hvad der ville svare til at være omkring 45 minutter af originalmusik om 30 dage. 15, 2016, vi ankom til Ferguson med skuespillerne Reg E. Cathey, Samira Wiley, Gloria Reuben og Glenn Davis. Vi udførte i Ferguson ved Normandie High School, den skole, som Michael Brown deltog, før han blev dræbt, ledsaget af en 35 personkor bestående af politifolk, deres ægtefæller, familiemedlemmer, venner, lokale borgere, aktivister, Michael Brown mellemskole drama lærer Efter forestillingen flyttede vi videre til Wellspring Church, sæden for socialaktivisme og opfordrer til en dialog for enhed i hjertet af Ferguson, hvor vi præsenterede to forestillinger tilbage og tilbage. At sige, at disse forestillinger oversteg mine vildeste drømme er en underdrivelse. Det var langt den vigtigste dag i min karriere, og de af os, der var til stede, vil alle huske hvorfor. Vi ankom i Ferguson til T-shirts, skiltning, motiverede frivillige, galvaniserede samfundsmedlemmer, lokale vægmalerier. En af mine frygt var, at en hvid mand fra Brooklyn bringer til Ferguson til St. Louis, vi ville blive betragtet som bevilget af kultur, men hvad der resulterede i, er sort kultur tilegnet græsk kultur på jagt efter noget, der aldrig ville ske. Dette var en åndelig oplevelse Der var raske momenter i slutningen af ​​sange, da flere af korsmedlemmerne tog til gangene i ros for deres Gud i religiøs ekstase, græd i deres lommetørklæder, hævede deres hænder i luften og rystede på jorden, vidner om tilstedeværelsen af ​​Helligånden og taler til rummet. Som det så ud til at udfolde sig, selv deltog i det, forekom det mig, at det var så tæt på gud Dionysus, den gamle teatergud, ecstasy og grænseopløsning som jeg nogensinde ville få i Amerika.

Svaret fra publikum var uden forventning. Mangfoldigheden af ​​mennesker og perspektiver kom fra hele St.