Mammogrammer er ingen spøgelse

Mammogrammer er ingen spøgelse

eller bookends. eller garagen gulvet? Takket være alle vittighederne er ‘Mammogram’ blevet et husstandsord, og det er ikke, at jeg ikke har en sans for humor, men som en mammografitekniker hørte jeg vittighederne mange gange. Jeg synes, at vittighederne er pinligt for kvinder og nedværdigende med hensyn til deres fysiske kroppe. Mange kvinder siger: ‘Hvis mænd skulle gøre det, ville der være en bedre løsning’, det kan eller måske ikke være sandt. De fleste er enige om, at mammogrammer ikke er perfekte, men indtil der er en bedre løsning, synes jeg det er tid at se på mammogrammer i et andet lys.

I maj 1985 og 1986 bad jeg min læge om at bestille et mammogram for mig, og han nægtede begge gange at sige, at jeg var for ung. Der var ingen screening mammografi centre, som jeg kunne henvise mig til, så det var det. I december 1986 i en alder af 42 følte jeg en klump i mit bryst og havde et mammogram samme dag. Det viste sig at være fase II brystkræft med 4 positive lymfeknuder. Jeg havde en lumpektomi, en mastektomi og kemoterapi, men Billige Moncler Jakke Herre valgte ikke at have stråling. Jeg var selvfølgelig ikke for ung til at have kræft.

I maj 1985 kostede et mammogram mindre end $ 60,00 og ville have resulteret i, at jeg havde mindre operation for at håndtere en lille klump. Forsinkelsen af ​​diagnosen indtil december 1986 hævede omkostningerne ved den lægehjælp, jeg modtog både i dollar og mængden af ​​menneskelig lidelse, vi konfronterede. Jeg siger ‘vi’, fordi en diagnose af kræft påvirker familien, venner og fællesskab af den person med sygdommen. Et rettidig mammogram ville have reddet os alle en masse sorg.

Den fælles opfattelse er, at at have et mammogram er en negativ oplevelse; Jeg synes, det er en dårlig rap. Mammogrammer er hurtige og nemme bryst X Stråler; som normalt betyder to visninger af hver bryst en fra toppen og en fra siden. De udføres af venlige, kyndige teknologer, som gør deres bedste for at hjælpe kvinder med at føle sig trygge. Teknologiens mål er at få de bedste film mulige og også for at gøre oplevelsen så hurtig og smertefri som muligt.

Når folk går efter et mammografi, er det vigtigste at vide, at afslapning af overkroppen er nøglen til en positiv oplevelse. Jeg ved det svært at slappe af, når du er bekymret, men det er derfor, jeg mener, at vi er nødt til at mindske den offentlige frygt for denne test. Det er let at slappe af ved at tage nogle dybe vejrtræk, før du har testet. Ved at slappe af dine muskler vil du være meget mere komfortabel gennem testen end hvis du er spændt. En ekstra bonus er, at filmene vil være af højere kvalitet, da det er lettere at forestille brystets bagside tæt på brystvæggen, hvis pectoralis musklerne er afslappet. Når det er gjort, kan du høre dig selv at sige: ‘Det var slet ikke dårligt!’

Nogle kvinder er flov over at have et mammogram, fordi de ikke vil have andre end deres partner at se og røre ved deres bryster. Mammogram vittighederne føjer til deres frygt for smerte og pinliggørelse gør det sværere for dem at klare sig, og jeg ved af nogle kvinder, der undgår at have et mammogram af denne grund. Testen sker i privatlivets fred; ingen end en kvindelig tekniker vil være til stede. Teknologer er for det meste følsomme mennesker, der vil gøre testen så hurtigt og professionelt som muligt. Mange kvinder, der har modstået testen i lang tid, er forbløffet over, hvor enkelt og smertefrit det kan være.

Mammogrammer omfatter kompression af brystet med en plastplade for at producere et billede af høj kvalitet med den mindste mængde stråling. Brystkompression er ment at være tæt, men det bør ikke være smertefuldt, og det varer kun et par sekunder. Hvis du tænker på at se på en flok druer, er det svært at se dem alle fra ét sted. Hvis du sprer druerne ud, kan du se flere druer. På samme måde som brugen af ​​kompression er mere brystvæv synligt, når brystet er spredt ud. Med et fladere, tyndere lag af væv er mængden af ​​stråling, der kræves, mindre end hvis brystet ikke komprimeres. Den mængde stråling du får er så lav, som det kan opnås, hvis der anvendes tilstrækkelig kompression, og også hvis god kvalitetskontrol opretholdes ved mammogramfaciliteten. prisen på et mammogram løber mellem $ 50 og $ 150,00. Der er økonomisk hjælp til rådighed fra forsikringsselskaber, statslige og lokale programmer og fra nogle arbejdsgivere. Lad være med at lade omkostningerne afholde dig fra at have et mammogram, da omkostningerne ved ikke at have et mammogram kan være meget højere både økonomisk og følelsesmæssigt. Check for information på internettet.

På de fleste steder i Canada kan kvinder bestille deres egen aftale til en gratis; Moncler Jakke Dame en læge henvisning er ikke påkrævet. På steder uden et screeningsprogram er mammografi tilgængelig med lægehenvisning og er dækket af sygesikring. Ca. 7% af kvinderne vil blive bedt om at få yderligere test. For det meste følger opfølgende test med et ekstra mammogram med et andet synspunkt for at adskille brystvævet i et bestemt område for at få et bedre billede. I min analogi af druen druer det som om at have et par druer oven på hinanden og adskille dem ud på en anden måde for at se dem bedre.

Der er kontroverser om aldersgruppe for kvinder at have et mammogram. På en mammografisk film synes normalt brystvæv hos unge kvinder at være tætte; normalt brystvæv hos ældre kvinder vender sig normalt til fedt og synes mindre tæt. Læsning mammogrammer på unge kvinder er som at kigge igennem et træ, der er fyldt med blade om sommeren. Læse mammogrammer på ældre kvinder kan sammenlignes med at se igennem et træ om vinteren. Du kan se, hvorfor læsning mammogrammer på unge kvinder er mere kompleks end at læse film på ældre kvinder, og dette er hovedårsagen til, at screening mammografi er mere effektiv, når kvinder modnes.

Frygten for at blive diagnosticeret med brystkræft forhindrer ofte en kvinde i at have et mammogram. Min personlige erfaring er, at det er meget bedre at blive diagnosticeret tidligere end når kræften har haft mulighed for at sprede sig. Mængden af ​​frygt, smerte, forlegenhed og følelsesmæssig angst fra at have et mammogram kommer ikke engang tæt på at blive diagnosticeret med en avanceret kræft. Et mammogram tager ca. 10 minutter; en tidlig kræft kan håndteres i en rimelig mængde tid, mens en avanceret kræft er meget mere af en tidsforpligtelse. Mængden af ​​frygt, der kommer med en kræftdiagnose, er astronomisk sammenlignet med den af ​​a.

Det anbefales ofte, at kvinder har cirka to år, men mange tror, ​​det er bedre at have mammogrammer på årsbasis. Det er nok bedst, hvis kvinder kan høre deres læger og træffe beslutningen på individuel basis. En række faktorer påvirker beslutningen som alder, familiehistorie, generel sundhed og tidligere brystproblemer. Mellem aftaler, uanset om du vælger at have et mammogram hvert år eller hvert andet år, er det vigtigt at være opmærksom på eventuelle brystproblemer. Hvis du bemærker noget usædvanligt, er det klogt at kontakte din læge. Dette gælder, selvom dit mammogram var negativt, fordi der er en vis procentdel af kræftformer, der ikke viser på et mammografi.

Det canadiske brystkræftfond fremmer en trebenet tilgang til brystsundhed:

årlig klinisk bryst eksamen af ​​en læge eller uddannet sundhed professionalmonthly bryst selv eksamen

Bryst selv eksamen kan være et kontroversielt problem. Mange mennesker anbefaler ikke månedlige selvtest, men mange kvinder har fundet deres egne brystkræft på denne måde. Det vigtige at huske er, hvis du vælger at gøre selvtest, for at gøre det rigtigt:

lære den rigtige metode fra en læge eller uddannet sundhedspersonale

være disciplineret og udøve det regelmæssigt

Vælg samme tid for din menstruationscyklus eller samme dato hver måned

lær dig at kende din normale bryst ‘arkitektur’

lav noter af dine resultater, tegne billeder og optage datoer

lav detaljerede notater af usædvanlige resultater, herunder datoer

kontakt din læge hvis

du finder noget bekymrende

Følgende trin vil give dig selvtillid og sætte dig ansvarlig for dit brystsundhed. Nogle sundhedspersonale er bekymret over, at kvinder bliver unødigt foruroliget, hvis de finder et problem med deres bryster. Jeg tror, ​​at en uddannet tilgang til brystpleje vil reducere frygten for, at mange kvinder lever sammen, og de kan konsultere deres læger på en mere rationel måde. De fleste brystklipper er godartede, men tidlig opdagelse af brystkræft er værd at ekstra omkostninger ved at undersøge klumper og andre usædvanlige fund.

Mammografi er en ejendommelig test på nogle måder. Men det er guldstandarden i øjeblikket, og indtil der er en bedre screeningsmetode, som også er omkostningseffektiv, giver det god mening at have regelmæssige mammogrammer. At finde kræft i de tidlige stadier, før det har en chance for at sprede, gør behandlingen meget lettere, og kuret er meget højere. At have et mammogram er ikke meningen at være sjovt eller endda sjovt; men et par minutter af ubehag belønner os med at vide, at vi tager skridt til at beskytte vores brystsundhed.