Mallards Outduel Fuel

Mallards Outduel Fuel

MOLINE, Ill. Jared Knight brød en 2 2 tredje periode sammen med sit andet mål i spillet og Brody Hoffman lavede 36 sparer som værten Quad City Mallards (35 28 6) besejrede Indy Fuel (31 35 3) 4 2 søndag.

Med denne vinde åbnede malerierne en fempoint ledelse over det niende sted Tulsa Oilers i løbet af den ottende og sidste playoff spot Billige Moncler Jakke Herre i ECHLs vestlige konference. The Mallards har tre regelmæssige sæson spil tilbage, mens Oilers har fire spil tilbage .

Knight scorede hvad viste sig for at være spilvinderen fra siden af ​​nettet kl 6:18 af den tredje. Hoffman bevarede derefter den slanke bly med en række fine sparer, herunder superb point blank stopper på Matt White og Colin Murrayuntil Matt Carey s tomme net mål clinched sejr for Mallards med kun 28 sekunder tilbage.

Ridder havde først givet mallerne føringen, da han begravede Zach Pochiro s centreringspas for at få fat i en 1 1 dødlængde klokken 15:05 i den anden periode. Men det var bare et minut, og femogtredive sparer, at Mallard-fordelen sparer før Anders Franzon s tæt rækkevidde spil mål knyttede scoret på to.

Det var Mallards, der måtte kæmpe bagfra i den første periode efter at Daniel Ciampini pounced på en rebound for at give brændstoffet føringen blot et minut og syv sekunder ind i spillet. The Mallards udlignes, da Olivier Archambault klæbte pucken hjem fra den store plads ved 7:09 af den første.

The Mallards vender tilbage til handling på vej onsdag aften mod Fort Wayne Komets. mod Cincinnati-cyklonerne. Fredag ​​også bringe afkastet på $ 1 Hund / $ 1 øl nat præsenteret af 97X og MetroLINK College Night. Billetter er tilgængelige for $ 10, $ Moncler Outlet Online 16, $ 20 og $ 24.

D ‘Agostini tjener First Pro Win som Beast Beat på Thunder Brampton Beast

Vinger Add Veteran til Defense Core midt i Playoff Tryk Kalamazoo Wings

Shane Bakker vender tilbage til Nailers Wheeling Nailers

ECHL Transaktioner 3. april ECHL

Darik Angeli vender tilbage til monarker Manchester Monarker

Worcester Pro Hockey annoncerer Team Navn og Crest Unveiling Worcester Railers HC

Nailers at Walleye Game Day Snap Shot Wheeling Nailers

Fremad Mike Pereira vendte tilbage til Reading Reading Royals

Gameday: Adirondack vs Brampton Adirondack Thunder

Wolfes Hat Trick Power Thunder Past Admirals 5 1 Adirondack Thunder

Thunder Inch Closer to Playoffs med 3 1 Vind over Brampton Adirondack Thunder

Autism Awareness Night Special for Konstant Adirondack Thunder

Grizzlies, Owuya Shutout Alaska, Træk i Tie til First Utah Grizzlies

Amerikanere fejre weekend sæt med Missouri, efter 3 2 vin alleen amerikanerne

Grizzlies, Owuya Shut Out Alaska 2 0, Træk i Tie til First Utah Grizzlies

Owuya, Grizzlies Blank Esser 2 0 Lørdag Alaska Esser

Gladiatorer Slip Past Everblades 2 1 foran udsolgt Crowd Florida Everblades

De udtalelser, der udtrykkes i denne udgivelse, er de af organisationen, der udsteder det, og afspejler ikke nødvendigvis tankerne eller udtalelser fra OurSports Central eller dets medarbejdere.