Malaria udryddelse tilbage på bordet

Malaria udryddelse tilbage på bordet

Efter Moncler Udsalg en løbetid på næsten 40 år er malariaudryddelsen tilbage på den globale sundhedsagenda. Inspireret af Gates Malaria Forum i oktober 2007,1,2 er nøgleorganisationerne begyndt at diskutere fordele og ulemper ved at omdefinere udryddelse som et eksplicit mål for malaria kontrol indsats. Forsøg på at eliminere malaria i det sydlige Afrika3 og Stillehavsøen staterne, 4 og WHOs globale agenda for malariaprogrammer og felthåndbog for malariaafskaffelse, 5,6 foreskygger denne bevægelse mod et andet globalt forsøg på udryddelse.

Når vi markerer 60 års WHOs engagement i kampen mod malaria, må vi spørge, hvad der er opnået, men også hvad kan vi lære af fortiden. Vi ved nu meget mere om biologi af parasitværtsresponser, determinanterne for endemicitet og transmissionsdynamik, de sociale, økonomiske og kulturelle konsekvenser af malaria på husstands-, fællesskabs- og nationalt plan og kravene til sundhedssystemer i de endemiske lande. Vi ved endnu ikke, hvordan man kan syntetisere og integrere denne viden for at opnå eliminering i forskellige indstillinger.

Regionale malariaudrydningskampagner blev først gennemført i slutningen af ​​1940’erne og forberedte grunden til Global Malaria Eradication Programmet i 1955. Denne kampagne lykkedes at fjerne malaria fra Europa, Nordamerika, Caribien og dele af Asien og Syd Centralamerika.7 Men nej En stor succes opstod i Afrika syd for Sahara, som tegner sig for 80% af nutidens byrde for malaria.8 Da aspirationen for global udryddelse blev opgivet i 1969, var hovedårsagerne til manglende tekniske udfordringer med at gennemføre strategien, især i Afrika.

Post-udryddelsesalderen fra 1969 til 1991 fokuserede på tekniske problemer og forskning og udvikling for nye værktøjer, hvilket førte til fremskridt inden for udvikling af stof og vaccine, vektorstyring og insekticidbehandlede net. Disse årtier har også givet en bedre forståelse af malarias sociale, økonomiske og kulturelle dimensioner. Der var kun lidt global støtte, der ydes specifikt til malaria kontrol i de nyligt uafhængige stater i Afrika, der kæmpede for at etablere bredt baserede sundhedssystemer og primær sundhedspleje. I 1992 førte kombinationen af ​​en forværret malariasituation og lovende tekniske udvikling til fornyet globalt fokus på malaria kontrol.

Roll-back Malaria-initiativet, som blev lanceret af WHO i 1998, førte til Abuja-erklæringen i 2000, som definerede progressive interventionsdækningsmål for kontrol med henblik på at eliminere malaria som et folkesundhedsproblem, samtidig med at det understreges, at dette kun kunne opnås gennem stærkt styrket lokalt sundhedssystemer.9 Øgede ressourcer gennem Global Fund til Moncler Outlet Online bekæmpelse af aids, tuberkulose og malaria, Verdensbankens Booster Program, USAs præsident s Malaria Initiative og mange andre har betydet, at denne side endelig begynder at vende som interventionsdækning er rising.10

Det er på denne baggrund, at vi hører denne opfordring til fjernelse / udryddelse. Udfordringerne forbliver formidable. Vi ved alle, at eliminering i Afrika ikke er muligt med nuværende værktøjer. Men indsatsen skal fokusere ud over blot at udvikle bedre værktøjer, herunder hvordan eksisterende og fremtidige værktøjer kan kombineres strategisk for maksimal synergistisk effektivitet, når de integreres i forskellige sundhedssystemer og sociale systemer, der hersker i endemiske områder. Formålet med eliminering og udryddelse indebærer yderligere behovet for effektive overvågningsstrategier til overvågning af fremskridt (igen en udfordring for sundhedssystemerne). Dette kræver igen en bedre forståelse af malaria transmission heterogenitet i en globaliseret verden med hurtigt skiftende dynamik i miljø, klima, migration og tværnationalt samarbejde.

Opretholdelse af langsigtet momentum i lyset af succes med regional eliminering, mens man venter på at opnå en endelig udryddelse, vil være en stor udfordring. Krympning af kortet ved at starte malaria marginerne med ‘nemme at eliminere’ indstillinger vil først øge moralen, men kan bringe marginale fordele til sådanne områder på bekostning af dem, hvor malariabyrden er højest. Enhver strategisk plan og her lærer vi igen fra fortiden at være en synkron global indsats, lokalt tilpasset i alle endemiske områder.

Selv om vi mangler tilstrækkelig viden, systemer og værktøjer til at udrydde malaria i dag, har vi et vindue med politisk vilje og økonomiske ressourcer til at fokusere på målet om effektiv kontrol gennem universel dækning af passende interventioner. Forudsætningerne for en vellykket start er: (i) en proces med inkluderende diskurs at blive enige om global vision, mål og strategi; og (ii) en global plan for alle endemiske områder, der beskriver hvordan, hvor og hvornår og når vi flytter fra kontrol til eliminering. Hvad der skal skelne den nye æra, især i Afrika, er en reel snarere end retorisk vægt på sundhedssystemerne.