Majettes svæve forbi Firebirds 10

Majettes svæve forbi Firebirds 10

Minot High fremover O ‘Malley Eslinger (venstre) og Carson Abrahamson (højre) fejrer efter Abrahamson scorer sit første mål som en Majette i et pigerhockey-spil spillet fredag ​​mod Devils Lake.Donning pink trøjer fredag ​​aften at øge bevidstheden om brystkræft og støtte samfundslideren Lisa Haskins, Minot High School-pigerhockeyholdet frigjort et mål scoring barrage for at fange en 10 5 sejr over Devils Lake på Maysa Arena. League) har scoret i dobbeltfigurer. var en single player indsats. Scoringen var op og ned vores lineup, MHS træner Weylin Wahlstrom sagde piger havde en mission, og de ønskede at gøre det Moncler Outlet godt for Pink Night. Starten af ​​spillet Jeg ville ikke sige, at vi kom ud fladt, men vi lavede fejl ved at gå hårdt. Vi spillede meget af følelser.leder Lindsey Larson fik scoringen til at gå 2:46 i konkurrencen med Parker Larson og Olivia Weisberg, der gav hjælperne. Fire minutter senere skred frisør Paige Ackerman sin vej gennem Devils Lake forsvar for et solo, uassistent mål, der kyssede fra posten før de gik ind. har talt om det hele sæsonen, men når vi scorer, så går vi op til det næste niveau, siger Wahlstrom. gjorde et flot job foran nettet med rebounds, tage skud, screening, tips og vi cyklede godt. Alting var på, da vi scorede i bunker. I en rollomvendelse til det første mål satte Lindsey Larson Weisberg op for at give Minot en 3-0 ledelse. Så 25 sekunder senere bankede sophomore Carson Abrahamson en rebound af et skud af kollega sophomore O Eslinger for at få hendes første karriere Majettes mål. Efter spillet blev Abrahamson tæmmet bundet og overvældet, da han forsøgte at beskrive sit første mål eller de følelser, der fulgte. Selv ved hvad han skulle sige, sagde hun. var om os i aften. Det var for Lisa (Haskins). forsvareren Mahlee Sem afviste majettes imponerende fem mål første periode, med Lindsey Larson og Weisberg afhente assists.Weisberg havde fire point i spillet. Kun for at blive overfaldet af Lindsey Larson, der havde et hold høj fem point og hun kom ind i spillet, har kun scoret fire point i 14 kampe denne sæson. Den anden periode startede med sophomore forsvarer Lexi Clementich fik sit første Majettes mål på en rebound ventede bare på at blive poked in.so vidunderligt at se, sagde wahlstrom. piger gør alt dette hårde arbejde hver dag, og de er ligesom, skal det Moncler Outlet Online betale sig? Hvornår skal jeg få belønnet? De vil have den lønseddel. Hockey er sådan en hold sport, men når de får den mulighed og de begraver pucken, får de den tillid, de har brug for. For nogle børn, den næste ting du ved, går de ud med ideen om, hvordan det virker, og forsøger at sætte pucken bag på nettet hvert skift. Clementich tilføjede: gik så hurtigt i starten, og du har ingen clue hvad der sker. havde sikkert betalt. Har arbejdet med vores forsvar for at begynde at skynde os i spil mere, sagde Wahlstrom. (Clementich) hoppede op i spillet på den ene og fik sit første mål som forsvarsman. Og det var ikke fra det punkt, det var en rebound lige der i den blå maling. Jeg er så glad for at de tager ting fra at praktisere og bringe det ind i spillet. Majettes to førende mål scorere denne sæson fik endelig deres navn på scoreren kort efter. Sophomore Dessa Flom (26 point) assisterede Kaya Shaw (19 point) for Minot syvende mål. Parker Larson gjorde det otte forskellige mål scorers med freshman Lexis Prince afhenter sin første punkt på assisteret. Ikke noget vi leverer en puck ud for, men Jeg så så glad for hende, sagde Wahlstrom om Prince.A lidt over et minut senere efter Parker Larsons mål scorede Flom hendes hold førende 19. mål i sæsonen. Lindsey Larson tog Majettes i to cifre og var den eneste Minot High skater at samle flere mål. I tilfælde af for lidt, for sent, Klemetsrud og Ashton Wold begge scoret for Firebirds at hakke den endelige score på 10 5. Made nogle fejl. Der er ingen tvivl om det, sagde Wahlstrom. Jeg hellere gør dem fejl, mens de går 100 mph, end de står stille. Og vi gav mere istid til pigerne, der ikke får så meget istid, og de gjorde stadig et godt stykke arbejde. freshman start goaltender Amber Borkhuis lavede 11 sparer uden at give et mål før de træder ud i anden periode for at give freshman Madison Knudson lidt spilletid. Knudson lavede syv sparer. Minot outshot Devils Lake 43 23.