Maine repræsentanter reagerer på præsident Trump stat for Unionens adresse

Maine repræsentanter reagerer Moncler Udsalg på præsident Trump stat for Unionens adresse

Republikanske Rep. Bruce Poliquin udstedte en erklæring efter talen:

‘I aften mindede formanden lovgivere fra begge parter om, at amerikanerne vil have en regering, der arbejder. Lovgivere tjener Billige Moncler Jakke Herre ikke som republikanere eller demokrater, men som repræsentanter for det amerikanske folk. Vi skal samarbejde demokrater og republikanere for at løse de alvorligste udfordringer vores nation ansigter.

‘Mens jeg rejser over Maine’s 2. distrikt og møder med vores familier og fællesskabsledere fra Fryeburg til Madawaska, hører jeg fra dem om de udfordringer, de står over for på grund af uretfærdig handel, en forfærdelig heroinepidemi, færre job og mindre økonomisk mulighed. Mainers vil have en regering, der arbejder for dem, ikke mod dem; vi vil bare have et retfærdigt skud.

‘I aften mindede formanden lovgivere fra begge parter om, at amerikanerne vil have en regering, der arbejder. Lovgivere tjener ikke som republikanere eller demokrater, men som repræsentanter for det amerikanske folk. Vi skal samarbejde demokrater og republikanere for at løse de alvorligste udfordringer vores nation ansigter.

‘Jeg er så fast besluttet på at arbejde på tværs af gangen for at beskytte seniorer’ tjente socialsikringsydelser, vokse jobs i Maine, bekæmpe ulovlig handel, stå op for vores veteraner, bekæmp opioidepidemien og arbejde hver dag for vores Maine familier. ‘

Demokratiske Rep. Chellie Pingree udgav også følgende erklæring:

‘Præsident Trump talte i aften på en meget vanskelig tid i nationens historie. Mange af vores udfordringer kommer fra hans egen side. Trods hans opfordringer til enhed i aften har hans inflammatoriske, offensive og racistiske bemærkninger i løbet af det sidste år gjort vores nation mere splittet end nogensinde. Hans seneste handlinger, herunder et rapporteret forsøg på at afværge Special Counsel Robert Mueller og ikke følge med på sanktioner for russisk indblanding i valget ryster selve grundlaget for vores demokrati.

‘Hans kommentarer i aften fjernede ikke de alvorlige bekymringer jeg har med hans politikker heller. Præsident Trump bragte om økonomisk vækst, der startede under præsident Obama, og har faktisk bremset mange konti i løbet af sit første år på kontoret.

‘Jeg så lidt grund til at prale af i aften. Så mange vigtige problemer hænger i balance på grund af hans mangel på effektiv ledelse. Tusindvis af unge drømmere som min stat for Unionens gæst Christian Castaneda, der ønsker at blive i det eneste land, de ‘Jeg har virkelig kaldt hjem venter på handling på DACA. Vi kan ikke engang finansiere regeringen i mere end et par uger ad gangen, hvilket giver os ikke mulighed for at reagere tilstrækkeligt på landets nuværende behov. job og behandle dem, der lider af stofmisbrug. Men han har endnu ikke vist evnen til at få disse tilbud til at ske på en todelt måde. Hvis præsident Trump virkelig ønsker at flytte disse spørgsmål frem og forene landet, skal han tage et langt hårdt kig i spejlet og fundamentalt ændre sit formandskab. ‘