Mahendra Singh Dhoni s 1. hjemmemarked i 8 år som J ansigt hård test

Mahendra Singh Dhoni s 1. hjemmemarked i 8 år som J ansigt hård test

Alur (Karnataka): Indiens begrænsede overkapten Mahendra Singh Dhoni spiller sin første hjemmebane til Jharkhand i otte lange år, når de møder Jammu Moncler DunJakke og Kashmir i et gruppe B-spil i Vijay Hazare Trophy, her på torsdag.

Den 34-årige sidste spillede til Jharkhand i Syed Mushtaq Ali Trophy-kampen, helt tilbage i 2007. Det var efter det indiske hold under Rahul Dravid havde en fornem udgang fra ICC Cricket World Cup, der tabte til Bangladesh og Sri Lanka.

Imidlertid vil Dhoni spille under Indien fast bower Varun Aarons lederskab, som også vil forberede holdet til Indiens T20 og ODI kaptajn, som holdet forbereder sig i en lang sæson fremad.

Dhoni s sidste konkurrencedygtige kamp var den femte ODI international mod Sydafrika i Mumbai. Han spiller Vijay Hazare Trophy for at udfordre den hårde og prøvende sæson fremad, der inkluderer en begrænset overs tur til Australien, T20 serien mod Sri Lanka, Asia Cup T20 efterfulgt af ICC World T20. Man kan heller ikke udelukke en kort serie mod Pakistan.

Det vil også være en streng, men alligevel indlæringstest for drengene fra Jammu og Kashmir, da de får en chance for at skåle til en af ​​de fineste spillere af limited overs cricket.

Bortset fra Parveez Rasool, der har spillet for Indien Moncler Outlet og IPL, har de unge kanoner fra Jammu og Kashmir ikke haft en chance for at bekæmpe det med indiske kaptajn.

Lige som Shubham Khajuria, Hardeep Singh, Bandeep Singh vil kunne lære meget at spille mod Dhoni.

Det vil også være interessant, hvis Dhoni tager lidt tid at interagere med J-drenge, ligesom Sachin Tendulkar gjorde, da de besejrede Mumbai på Wankhede Stadium.