Magpies og hårde fyre

Magpies og hårde fyre

Forhåbentlig en selvstændig kriminalhistorie fortæller Maxwells Sølv Hammer historien om en mand, der hedder Billy Reeves, som overlever en fattigdomsløs, voldelig barndom i Newcastle, og har lige fået sit liv på rette spor, når en barndomsbulle kommer tilbage for at hjemsøge ham.

Set i Tynesides hårde backstreets er der bandeherre, våben, gangstere og snavs.

Selv om Andy ikke havde nogen løbe med psykotiske ganglords, da han var en dreng, er nogle elementer i bogen fra tidligere erfaringer. ‘Jeg kendte nogle meget risikable tegn’

han siger. Uanset Moncler Outlet om de vasker trafikkegler, er det ikke klart.

Efter at have vokset op på en rådhus i Byker, kunne Andy aldrig forestille sig, at han Billige Moncler DunJakke kunne være en romanforfatter. ‘De fleste, jeg vidste, arbejdede i en fabrik eller et lager eller gik ind i hæren. Det tog mig lang tid at indse, at jeg ikke var tvunget af min baggrund.’

Efter at have forladt skolen klokken 16, tog han sit første job, arbejdede på en stålfabrik i Gateshead, derefter som en barmand i Butlins, en snedker på et spansk byggeplads, sad han en mobil sandwich sælger på transportbåndet i en chokolade fabrikken en gang. Hans rolle? ‘Henter de bit, der ikke kiggede rigtigt.’

Et af de få job, han nød, var at arbejde som ferieregering på busrejser til Spanien, men det kom til en pludselig ende, da han blev fyret for at sælge ‘hjemmelavede’ hotdogs.

‘Jeg plejede at koge dem i temaskinen bag på bussen og så sælge dem til passagerer for 1 gang,’ siger han. ‘Det var fint, indtil vi var nødt til at give disse kundetilfredshedsformer ud. Jeg plejede sædvanligvis at sejle igennem og gemme alle de dårlige, men man kom igennem, og nogen gjorde en sjov kommentare, at catering ikke var til at ridse og deres hotdog var koldt. Hovedkontoret var ikke så imponeret. ‘

Det var ikke før han begyndte at arbejde som en udendørs trafikkegleskive, men at han virkelig begyndte at revurdere, hvad han gjorde.

‘Så snart jeg er færdig med en kegle, vil det begynde at regne, og jeg’ skal vaske det igen ‘, minder han om. ‘Det var et frygteligt job. Frygteligt.