Magnus Carlsen er den nye World Chess Champion og Alabama chess news

Magnus Carlsen er den nye World Chess Champion og Alabama chess news

Skakverdenen har en ny mester.

Da han var verdenschakmester, spurgte Viswanathan Anand: ‘Spørgsmålet er ikke, om Magnus Carlsen bliver verdensmester, det eneste spørgsmål er, Moncler DunJakke hvornår vil det være.’

Spørgsmålet blev resoundingly afgjort denne sidste uge. Magnus Carlsen, den 22-årige norske, besejrede Indiens Vishy Anand, 43, der havde verdensskaketitel siden 2007, med en score på 6,5 til 3,5. Den 2,2 millioner dollar match var planlagt til 12 spil. Det krævede kun ti spil som Carlsen var ukuelig med tre sejre, syv træk og ingen nederlag.

Carlsen, der laver overskrifter over hele verden med sin fantastiske matchpræstationer, vil forsvare titlen på lidt mere end et år fra nu.

Alabama skakresultater og nyheder Pizitz Thanksgiving Chess Tournament, 23. november

Scholastic skak er i højsæsonen i Alabama med skole skakklubber, forældre, frivillige og skak trænere meget travlt denne tid af året. Med en meget stærk deltagelse af 101 spillere var Pizitz Thanksgiving Chess Tournament, der blev afholdt i Vestavia Hills, den perfekte mulighed for unge skakspillere til at teste deres færdigheder i konkurrencedygtige spil, lære af deres nederlag, lave nye skakvenner og have en sjov dag.

Chess Coach og turneringsdirektør Balagee Govindan fra ChessKidsNation var meget tilfreds med turneringen og entusiasmen hos junior skakspillerne, mange der kom til deres første turnering. ‘Vi takker skaksponsor Kayla Pigg og David Moncler Outlet Miles, leder af Pizitz Middle School for al deres støtte til skak. Vi takker forældre, spillere og frivillige, der gjorde det muligt,’ sagde Govindan. 7. Turneringen vil blive afholdt på UAH Campus University Center. Den ene dags begivenhed vil være fire runder og United States Chess Federation vurderet. Der vil være fire sektioner for alle niveauer af spillere. Nybegyndere i alle aldre er meget velkomne.