Magi wrestling sender otte til semis

Magi wrestling sender otte til semis

Biskop Ryan senior Conner Ledoux (venstre) låser arme med Oakes ‘John German (højre) i den første runde af 113 pund individuelle turnering. Ledoux fastgjort tysk i 5: 28.FARGO At nå semifinalerne er målet i slutningen af ​​den første dag i North Dakota klasse A og klasse B state wrestling turnering. To sejre og du to vinder væk fra et individuelt statsmesterskab. Selv om en statstitel kan blive vundet på dag 1, kan det sikkert gå tabt. Mange lokale brydere klare at undgå det frygtelige resultat torsdag på Fargodome.Minot High wrestling coach Justin Racine havde næppe klager efter den første Moncler DunJakke runde af den enkelte turnering. Og med god grund, da Magi vandt 12 ud af deres første 15 kampe. Des Lacs Burlington / Lewis Clark Senior Kaiden Bredahl (Red) pins Central Cass sophomore Junior Totay i den første runde af 138 pund individuelle turnering torsdag på Fargodome. God start til turneringen, sagde Racine, som vi føler, at vi burde have vundet. Men, udover det vandt vi alle dem (som vi skulle have vundet) og fik nogle bonuspoint i disse kampe for at sætte os i god position som et hold. en kamp Racine ønskede, at Minot kunne have vendt rundt var 182 med Jorge Talamantes, der tabte 5 3 i overarbejde. Minot har stadig masser af pin-sejre fra f.eks. Kelby Armstrong (106), Samuel Goodman (113), Chase Burke (126), Preston Jones (195), Hunter Swartwout (220) og Elijah Huff (285). Havde nogle hårde træk i første runde for at få nogle bonuspoint, sagde Racine. kiggede på parenteserne og vi håbede på at få nogle andre fyre til at få nogle flere stifter. Men vores fyre svarede dog. De pinnede fyre syntes vi nødvendigvis, at de skulle få pins på. Anden runde, Magi skubbet otte fyre kastede sig til semifinalerne. Kelby Armstrong og hans to-times-statsmester Brody Armstrong satte sig ind, ligesom Creighton Rudolph (170) og Huff.Both Trevon McClanahan (138) og Jacob Mortensen (152) forblev tro mod deres nr. 3 frø med vinder. En 10 1 stor beslutning for McClanahan og stram 6 4 beslutning for Mortensen.Minot sidste to semifinale kvalifikationskamre kom via upsets. Ved 120 kom nr. 5 Corey Hooker bagfra til øverste Dickinson nr. 4 Jaren Berger, 9 8. Og ved 220, nr. 6 Hunter Swartwout let overpowered West Fargo nr. 3 Riley Kringlie, 12 2.get den tætte sejr med en takedown i slutningen og en tur ud, det enorme for Corey (Hooker), sagde Racine. har slået alle i denne vægtklasse minus nr. 1 frø. Den første dag sidder Minot på andenpladsen i holdspillet med 89,5 point. Bismarck High har topspillet med 96 point. Mandan (67,5 point), Valley City (63) og West Fargo (57) runde ud Top 5. år, vi sad i samme stilling med syv i semifinalerne, men vi havde en så god fredag, sagde Racine. Meddelelsen til fyrene er, at fredag ​​er den store dag. Fredag ​​gør eller bryder os. BDes Lacs Burlington / Lewis Clark havde en stærk første dag ved at få fire wrestlers til semifinalerne nr. 2 Colton Miller (160), nr. 3 Coy Spooner (170), nr. 4 Kaiden Bredahl (138) og nr. 5 Walter Winkler (145). Som et resultat, Lakers hold sjette plads i holdstanden med 41,5 point. Lissabon (67 point), Carrington (49), New Salem Almont (48,5), Hettinger Scranton (43,5) og Hillsboro / Central Valley (43) besætter Top 5. Velva er i niende med 36 point og biskop Ryan er to steder yderligere tilbage i 11th med 30 points.five guys i kvartfinalen til kun to i semis, sagde ryan træner Steve Lipp. virkelig skuffende, især på 132 med (nr. 6) Kersey Harris. Trænerne ville ikke lade ham fortsætte med en tommelfingerskader, som de selv vidste selv vidste om det var forstyrret eller brudt eller slet ingen skade. Med 50 sekunder tilbage i kampen og ned to, ønskede vi at fortsætte. Men de ville ikke lade ham. Bare føle sig for en fingerskade sådan, det er lidt overdreven, så vidt træneren har kontrol over det. Det var en hård måde at miste en kamp på. Lagdelingen for Lions var nr. 2 Conner Ledoux på 113 og nr. 4 Corbin Okeson på 182. Velva havde lidt mere succes ved at slå tre fyre i semifinalerne. Dette Moncler Outlet kommer fra hælene for at miste et foruroligende 38 37 hold to gange til Carrington. Jeg var virkelig nervøs i første omgang efter det, sagde Velva træner Chad Barstad. gå fra at miste en hjerteskærende kamp, ​​hvor vi vinder en dobbelt hver eneste kamp indtil sidste kamp. Du ved ikke, hvordan de reagerer på at gå ind i den (individuelle) første runde, men de gjorde en masse job. Alle fem af Velva-frøede brydere vandt deres første kamp med nr. 2 Jon Thomas (152), nr. 4 Gunnar Mogen (106) og nr. 5 Brock Selzler (170) går et skridt videre for at nå semifinalerne. Andre, der trak ud to sejre torsdag for at nå semifinalerne inkluderede Rugby No. 1 DJ Schneibel (285) trods at skulle gå i overarbejde i kvartfinalen og nr. 3 Riley Zachmeier (126), Harvey / Wells County nr. 3 Isaac Felchle (113) og nr. 4 Bailey Lawson (220) og New Town / Parshall No. 3 Bronson Flynn (220).