Magazine Circulation Up

Magazine Circulation Up

Alle de store magasinforlag oplevede cirkulationer, og reklameindtægterne går i samme retning. Vogue ser f.eks. Et fald på 20 sider på annonce sider for februar, marts og april 2009. ‘Nu tror alle, de har gjort glimrende, hvis de kun har et fald på 5%. Mine kunder skifter ikke udgifter væk Billige Moncler Jakke Herre fra pressen. Navnet betyder ‘Som set på skærmen’ og handler om at efterligne modefamilienes favoritberømtheder. Mange titler blev stadige, og to Cond Nast s Vanity Fair og Hachette Filipacchi s Røde hit rekordnumre.

I anden halvdel af 2008 faldt huspriserne dårlige forbrugernes Moncler Outlet interesser i huslyskategorien. Af 24 titler i sektoren faldt 19 sårcirkulationer. Kvinders magasiner lukkede i 2008. Eva var en ‘middle youth’ -titel, der blev lanceret i 2001, men aldrig rigtig fanget på, mens New Woman var en etableret yngre kvinders månedlige, der oplevede et fald på 45,3% i første halvdel af 2007 og aldrig genoprettet. Kvinders nyheder hver uge Først lanceret i 2006, men også aldrig taget af. udgave af Wired. journalist på Mediaedge: cia, sagde Wired bliver nødt til at kæmpe hårdt for annoncører. ‘De opkræver meget for, hvad produktet er,’ sagde hun. ‘Kommercielt vil det være utrolig hårdt, det passer ikke på mode- og plejeoversigten. Har vi brug for det, eller kan vi leve uden det? ‘

Wired, der lanceres i april, vil ikke bekræfte nogen annoncører, men Love har allerede solgt sider til top mode mærker, herunder Chanel, Prada, Dior, Gucci og Ralph Lauren.

Billedet til aviser er blødere. Newspaperannonceindtægterne faldt med 11,68% i 2008. Ved Daily Mail General Trust faldt annoncenomsætningen med 23% i januar 2009 ved den nationale avisafdeling og 40% for sine regionale aviser.

News International, udgiver af The Times og The Sun, skåret bare 65 job.

I andre avisgrupper har Financial Times øget sin sportsdækning; en russisk oligark købte tabet for at gøre London Evening Standard; og to rivaliserende avisgrupper, Independent News Media og Associated Newspapers deler et kontor til pool back office ressourcer.

‘Der er mange valgmuligheder med aviser,’ sagde Mindshares Ms Clifford. ‘Kunderne går efter de mest målrettede titler og er mere tilbøjelige til at gå til en halv side i stedet for en side.’

I Frankrig har præsident Nicolas Sarkozy meddelt planer om at give alle franske teenagere et års gratis abonnement på en avis efter eget valg på deres 18 års fødselsdag. Projektet på $ 770 millioner, hvor aviser dækker omkostningerne ved de gratis eksemplarer, mens regeringen betaler for levering, er et forsøg på at øge svindlende læsere og lokke teenagere tilbage fra internettet.