Madlavning

Madlavning

Spise sundt på et budget er et koncept, der overvælder mange. The Cooking Matters program er at lære folk at spise sundt på et budget er muligt.

Dette statewide program startede tilbage i 2010 og var designet til at uddanne familier om hvordan man udvider deres mad dollar og lave sunde måltider. Courtney Kennedy fra Good Shepard Food Bank fortæller os takket være hjælp fra SNAP Ed-finansiering. Dette program Billige Moncler DunJakke er gået fra kun 8 klasser i 2010 til nu er der 150 klasser, der tilbydes. Ernæringseksperter samarbejder med lokale kokke for at lære deltagere, at madlavning sundt er ikke kun let, men også smager godt. Programmet holder klasser gennem året for teenagere, voksne, familier, børnepasningspersonale og børn.

Med 1 ud af 5 Mainers modtager SNAP-fordele og 1 i 4 kæmper med fødevaresikkerhed gør denne klasse en forskel. Takket være 3,5 millioner dollars i SNAP Ed-finansiering er Maine i stand til at holde et program som dette. Deres målgruppe er omkring 250.000 Mainers. Dette program er gratis for deltagere, og der er endda Moncler Outlet en gratis Cooking Matters app, som du kan bruge hjemme. Kystvagt installerer nyt tågsignal i 17 fyrtårne ​​over MaineMan truer, skyder på taxachaufførLive brand forbud løftet på Spurwink gun klub.