MaddowBlog på msnbc

MaddowBlog på msnbc

Dagens udgave af hurtige hits:

Jeg har mere på dette i morgen: ‘Den britiske premierminister Theresa May siger, at hendes regering har konkluderet, at det er’ meget sandsynligt ‘, at Rusland er ansvarlig for forgiftningen af ​​en ex spion og hans datter med en militær grade nerve agent.’

Dette er en stor Kushner-historie: ‘Qatari-embedsmænd indsamlede bevis for, hvad de hævder, at De Forenede Arabiske Emirater har ulovlig indflydelse på Jared Kushner og andre Trump-associerede, herunder detaljer om hemmelige møder, men besluttede ikke at give oplysningerne til specialråd Billige Moncler Jakke Herre Robert Mueller af frygt for at skade forholdet med Moncler DunJakke Trump administrationen, siger tre kilder, der er bekendt med Qatari-diskussionerne. ‘

Texas: ‘En person er blevet dræbt og to skadede i to separate blaster lige miles fra hinanden i Austin, Tex., Men i løbet af det sidste år har ATF bevæget sig i modsat retning og forsinket nye pistolsikkerhedsregler udviklet under Obama administrationen. ‘

Donald Trumps fattige meningsmålinger har tendens til ikke at generere så meget opmærksomhed som de plejede. Præsidenten er upopulær, vi ved alle, at han er upopulær; og der er ingen grund til at sætte fokus på rutinemæssige, forudsigelige nyheder.

Trump vil dog alligevel tale om det.

‘Rasmussen og andre har min godkendelses rating på omkring 50%, hvilket er højere end Obama, og alligevel elsker de politiske pundits, at mine godkendelsesgrader er’ noget lave. ‘De ved, at de lyver, når de siger det. Sluk showet FAKE NYHEDER!’

Nå, nogen lyver, men i dette tilfælde tror jeg ikke det er politisk pundits.

Lad os begynde med nogle grundlæggende ting: Ingen nylig national meningsmåling har præsidentens godkendelses rating ‘omkring 50%.’ Selv Rasmussen, den republikanske venlige meningsmåler, som Trump udpegede, sætter præsidentens seneste støtte på 44%. Nogle store nationale folkeafstemninger, herunder Gallup, Monmouth og Quinnipiac, viser hver Trump under 40%.

Og så er der den sjove idé, at Trumps støtte er ‘højere end Obama.’ Mens jeg er klar over, at denne præsident har tendens til at se de fleste politiske udviklinger gennem en Obamas centriske linse, er sandheden, at Trumps meningsmålingstal, i det mindste på dette stadium, er den laveste af enhver præsident i den moderne æra. Trump er ikke særlig tæt på til hvor Obama var på dette tidspunkt i demokratens formandskab.

Med andre ord, med objektive, verificerbare metrics, er alt, hvad Trump sagde om emnet, påviseligt usandt. Hvad jeg synes er mere interessant, er derfor, hvorfor præsidenten er opmærksom på hans upopularitet.

De, der holder øje med Capitol Hill, har set nogle grove bekræftelseshøringer, men efter Donald Trump tappede Betsy DeVos ved de fleste retfærdige foranstaltninger, en modstander af offentlig uddannelse til at lede afdelingen for uddannelse, kæmpede hun på meget mindeværdige måder.

En senator, for eksempel, spurgte om personer med handicapundervisning, og DeVos syntes ikke at have nogen anelse om, at det var gældende lov. En anden bad om hendes meninger om forskellen mellem evaluering af uddannelseskompetence og vækst, et af de mere almindelige debatområder på området. DeVos gjorde det klart, at hun var clueless. En anden senator spurgte om våben i skolerne, og den nominerede rejste udsigten til at grizzlybjørne gik efter børn i Wyoming.

Washington Post satte sammen en video på tidspunktet for ‘head scratching moments’ fra DeVos ‘hørelse, og det var ikke et kort klip.

Kort efter sagde to senatrepublikanere, at de simpelthen ikke kunne bekræfte DeVos til et indlæg, som hun selvfølgelig ikke var kvalificeret til at holde, men vicepræsident Mike Pence indgik for at bryde 50 50 bånd og DeVos blev bekræftet.

Vi lærte i aftes, at uddannelsessekretæren ikke har brugt det sidste år til at lave sine lektier. BuzzFeed forklarede:

Betsy DeVos, præsident Trumps polariserende uddannelsessekretær, gav et sundt værdigt interview søndag i 60 minutter, hvor hun fumlede gennem spørgsmål om skolesikkerhed, seksuelle overgreb på campus, ulighed og skolevalg, dagsordenen, hun har fastgjort sit ry og ekspertise på. [.]

Uddannelsessekretæren snuble gennem stort set hele grebet, og folk så på var chokerede og mere end lidt bekymrede.

CBS offentliggjorde klippet og transkriptet af interviewet, hvilket er værd at tjekke ud af, at du savnede segmentet, men hvis jeg skulle forsøge at opsummere problemet i en sætning, sagde jeg, at DeVos kæmpede fordi hun ikke havde nogen anelse om, hvad hun var taler om.

Peter Navarro er blevet en fremtrædende rådgiver for Donald Trump om handelsspørgsmål, og han fortalte Bloomberg Politics den anden dag, hvordan han nærmer sig sin rolle i Det Hvide Hus.

Talende til Bloomberg den 7. marts hævede Navarro ros på sin chef og beskrev sin egen rolle som en enabler.

‘Dette er præsidentens vision. Min funktion, som økonomi, er virkelig at forsøge at give de underliggende analyser, som bekræfter hans intuition. Og hans intuition er altid rigtig i disse sager, ’sagde Navarro.