Plejeanvisninger og informationer om Canada Goose

Her finder du lidt informationer om materialer og pleje af din Canada Goose jakke. De m ikke stryges eller genimprgneres. Husk at minde renseriet om dette, nr tjet indleveres. Renseriet skal vre autoriseret til trrensning! Jakkerne m ikke vaskes i vand, da dette vil delgge pelsen og jakken. Det er vind og duntt samt rivsikkert. Det er behandlet med Teflon, s dets overflade er ekstremt vandafvisende. Bemrk dog, at jakken ikke er vandtt.

Jakken vil falme efter brug og trrensning. Dette er naturligt og skyldes normalt slid, stoffets indhold af bomuld samt at stoffet er farvet i Canada, hvor miljkravene er srdeles strenge. Dunprocessen er nje styret af “Canadian Down and Feather Association”. Der kan p grund af dunparkaens opbygning, lkkes lidt dun (kun kosmetisk betydning). Dette pvirker ikke kldningsstykkets funktionalitet.

Andet udstyr

Pelsen p jakkerne kommer fra et dyr, der er almindelig kendt som prrieulv (Canis Latranis). Det er et vildt dyr, som kun findes i Nordamerika. Det er ikke en truet dyreart, og jagten p prrieulve, der er styret af strenge regulativer, fungerer som bestandpleje. Pelsen har en funktion og er ikke kun et dekorativt forml. gte pels kan under vinterlige forhold give en varme og beskyttelse mod kulde, vind og sne, som kunstig pels ikke kan.

Manchetterne er strikkede. De vil derfor lbe, hvis de hnger fast i noget skarpt. Butikken, hvor jakken er kbt, kan hjlpe med reservedele til kostpris.