Skrevet af Sten

Jakkerne skal renses renses, men ikke presses eller efterimpr Vi beder dig g opm p dette ved indlevering p renseri. Jakken skal renses s sk som muligt. Det er vindt slidst og dunt Det er ogs behandlet med Teflon for et ekstremt vandafvisende ydre. V opm p at jakken ikke er vandt

Ved rens og anvendelse kan forekomme en vis blegning p s udsatte steder. Dette er naturligt og er en konsekvens af almindelig slidtage af jakken, samt af de st milj under indfarvning af yderforet. Indfarvningen laves i Canada under strenge milj Inderforet er 100% nylon.

Jakkerne er fyldte med 100 % andedun ( Expedition, Helicopter, Constable, Chapparal, Chilliwack og vesten Freestyle) eller 100% g (Snow Mantra), og har en “fill power” p 550/750.

Dunene er de fineste p markedet og er meget varmende.

P grund af dunjakkens konstruktion, kan et vist kosmetisk dunudslip forekomme. Dette p ikke jakkens varmende egenskaber eller funktion.

Pelsen p jakken kommer fra et dyr der hedder Coyote (canis latranis) ogs kaldet pr Dette er et vildt levende dyr der kun findes i Nord Amerika. Dyret er ikke udrydningstruet, jagten sker udelukkende for at holde den naturlige bestand nede kontrolleres i af de respektives landes (USA og Canada) regeringer.