rkejakker til salg p

Leder du efter en lkker vinterjakke p nettet, skal du se dig godt for. Du risikerer nemlig at st tilbage uden overtj og med tomme lommer.

Canada Goose svindlere tmmer urutinerede tilbudsjgeres lommer, nr de lokker med lidt for gode tilbud p populrt vintertj. E handelsfonden har siden oktober fet 12 henvendelser fra forbrugere, der har investeret i billige vinterjakker fra det populre canadiske tjimperium eller med det franske luksusmrke, Moncler. Isr forldre beder om hjlp, fordi deres teenagebrn har spildt tjpenge p svindelbutikkerne.

Du kan for eksempel kbe en Canada Goose Women’s Trillium Parka, der ved et tjek hos en dansk distributr koster 5000 kroner, til kun 2299 kroner. Her skal du betale med betalingskort, og du vil iflge netbutikken f tilsendt jakken. Men det er en rigtig drlig id.

Slr du til, risikerer du enten slet ikke at f nogen vinterjakke eller at f en jakke, der aldrig har set skyggen af de gsedun, som er Canada Gooses varemrke. Og med mindre du er ligeglad med, om jakken er falsk eller gte, s str du allervrst som forbruger, hvis du modtager en falsk jakke med posten.

e handelsfonden advarer forbrugerne mod at indg nethandler, hvor tilbuddene virker lidt for gode til at vre sande.

Iflge Maria Jensen br alarmklokkerne ringe allerhjest, hvis firmaet oven i kbet beder dig om at overfre et belb til en konto. S kan du nemlig godt regne med, at dine penge vil vre blst vk liges hurtigt som plukkede gsedun p en stormfuld vinteraften. Men hjemmesiden er registreret af en person, der anvender falsk navn og en hotmail adresse. Hjemmesiden ligger hos et kinesisk webfirma. Det tilhrende telefonnummer i Beijing i Kina er lukket.