Canada Goose Udsalg Online den frie encyklop

Canada Goose (Fuldt navn: Canada Goose Expedition Clothing Outfitters) er producent af overtj beregnet til kolde forhold. Canada Goose har produceret produkter i Toronto Canada siden 1957.

Canada Goose er fast leverandr til the United States Antarctic Program, hvor deltagerne brer Canada Goose model Expedition Parka som standard udrustning. Derudover er de faste leverandrer til det Canadiske postvsen. Efterligningerne kan ofte vre svre at skelne fra originalerne, men der er visse ting man skal vre opmrksom p. Hvis jakken kbes fra et asiatisk land, Japan undtaget er det en efterligning, da Canada Goose ikke har nogle salgssteder der[1]. Derudover er de fleste efterligninger fremstillet af materialer af generel drlig kvalitet. Dette viser sig isr ved pelskrave fremstillet af imiteret pels, eller pels fra andre dyr. Jakkernes overflademateriale kaldes Artic Tech, og kendes bedst ved at det ikke krller, og er vandskyende.