Canada Goose Expedition Parka Youth

Dette er brnemodellen af den mest populre og klassiske dun parka fra Canada Goose. Expedition Parka bliver brugt i alle verdens koldeste egne, og udmrker sig med et utal af praktiske lommer samt en fantastisk varme, som kan holde selv det mest forfrosne barn varmt i selv den strengeste kulde. Parkaen er lavet i Arctic Tech materiale, som er 85% polyester og 15% bomuld, der har fet en DWR imprgnering, som er smuds og vandafvisende. Den kommer med kraftig YKK lynls, vindflap med velcrolukning, kraftig elastisk strik manchetter om hndleddet samt utrolig flot gte prrieulv pelskrave. Htten har tunnel design og kommer med justerbar wire i kanten. 4 lommer p fronten alle foret med fleece, 2 lommer med velcro lukning og 1 inderlomme med lynls sikre at der er plads til alle smting. Parkaen er fyldt med 100 % andedun og dun sikker nylon lining, som holder dunene p plads i parkaen. Dit barn vil elske den til alle vinterens udendrsaktiviteter p klkebakken, legepladen p skiferien og til juletrsfldning. OBS! Jakken er IKKE vandtt. Ikke egnet til regnvejr. Bjergkden har vret certificeret Canada Goose forhandler siden 2002, hvilket er din garanti for gte Canada Goose produkter.