Charlottesville og videre

Charlottesville og videre

Jeg kommenterer sjældent nationale spørgsmål, men det forkerte i Charlottesville, og den resulterende mangel på lederskab og national udbrud denne sidste weekend påpeger ondskab på så mange niveauer.

Kald dem hvide supremacister, neo nazister, neo nationalister, KKK eller hvad som helst; en stor, velorganiseret gruppe var i Charlottesville denne sidste lørdag for at levere deres budskab om had, division og adskillelse. Resultaterne forårsagede oprør og kaos i den by, som derefter spredte sig over USA. statsborger Heather Heyer.

Scenen i Charlottesville og deraf følgende kaos på tværs af landet er alt for minder om 1960’erne, hvor den samme vold, had, division og adskillelse eksisterede. Vi spurgte os selv og skulle endnu engang spørge os selv om at finde den moral, vi forventer af os selv.

Lad være med at være klar: Hændelsen i Charlottesville var ved sin rod et eksempel på bigotry og racisme, og Heather Heyers død udgør sandsynligvis en hadforbrydelse. Og lad være lige så tydelige: Den underliggende årsag til tragedien er forsøget på genopblussen af ​​hvide supremacister.

Lige så smertefuldt at se var manglen på lederskab øverst i vores regering ved ikke at være klar over, at det vi alle så og oplevede i Charlottesville er forkert.

At spille til din base er en ting, men ikke klart definere, hvad nationen så i Charlottesville er igen, simpelthen forkert. Smerten ved at se konkurrerende styrker i Det Hvide Hus udvikle blandede meddelelser forårsager dysfunktion i vores land og det internationale samfund. Og det fortsætter med at pusle os alle sammen.

Jeg tror, ​​at USA er fundamentalt en moralsk nation. Det er på tide at genoprette den moral igen. At fortsætte adrift er ikke hvem vi er.

Godt af dig at hoppe i borgmesteren, men du udlod en stor del af billedet, den fascistiske venstre Antifa-gruppe, der startede volden og blev præget af det lokale lederskab, hvor politiet stod ned og faktisk havde de to onde grupper flette sammen en del af protesten. Måske mente borgmesteren i Charlottesville det bedst at opmuntre et oprør og beskylde kun den ene side for volden? Det er klart, at racehadet på begge sider skal udvises, men alt for ofte er der tydelighed på grund af volden fra den såkaldte antifascistiske gruppe Antifa, da de faktisk er fascistiske, da de har ramt kaos fra by til by og fra campus til campusser over hele landet. Så borgmester, mens du er på din sæbekasse, ville det være en god tid at være konsekvent i din besked og ikke selektiv, som synes at være normen.

To citater fra en artikel tror jeg klart definerer forskellen i anti fascistiske og nazistiske fascistiske mål.

de forskellige supremacistiske bevægelser, der behandler vold som et gyldigt politisk udtryk, antifa behandler vold som en defensiv taktik mod en modsatrettende bevægelse, der udnytter vold. For antifascister er vold selvforsvar, fordi de yderste højre bevægelser udgør direkte trusler mod deres eksistens og sikkerhed samt deres lokals eksistens og sikkerhed. position, at antifascistisk brug af voldelig konfronterende taktik svarer til volden fra højre til højre afspejler manglende forståelse for både fascistisk vold og truslen mod antifa og af forskellige samfund generelt. Mens supremacistiske bevægelser behandler vold som deres ultimative mål, antifiserer det sig som en nødvendig taktik i selvforsvar. Denne position af selvforsvar er produktet af den meget reelle trussel, hvide supremacister udgør for antifascister og mange andre grupper. Antifa kommer til at forstå denne trussel, fordi deres personlige identiteter såvel som deres politiske aktivisme er rettet mod fascistisk vold. Og de er mere tilbøjelige til faktisk at møde den vold end gennemsnittet. Ved at forstå den trusselsfornemmelse, der observeres af antifa, kan vi få en større sammenhæng for deres handlinger. Så ved forsvar forsvarer du først? Huh? Antifa, den anti-fascistiske organisation på en eller anden måde forsøger at beskytte sig mod fascisterne? Det giver ingen mening, fordi deres taktik selv er fascistisk i naturen såvel som de hvide nationalister eller hvad der ellers protesterer i Charlottesville og er lige så forkert og ondt. Hvis vi virkelig skal følge forsvarslinjen, var det de hvide nationalister, der handlede i selvforsvar; det er ikke nogen undskyldning, men fra rapporter, hvad skete der. Hvad angår de langt venstre Antifa-handlinger indtil nu har de aktivt bekæmpet ytringsfrihed af dem, de er uenige om; med vold, ødelæggelse, råben osv. Det er ikke selvforsvar, at vold først, uanset omkostningerne, så længe det taler synspunkter, som de er uenige med; det, der udgør Antifa såvel som de hvide nationalister. De er begge fyldt med had og fra alle konti, anti semitiske i naturen og har ingen virksomhed i civilsamfundet. Splitting hår over antior nazifascist ideologi er en indsats i futilitet, da de begge efter det samme, slutningen af ​​den anden på nogen måde muligt og et tilsyneladende ønske om at være i lås trin med hinanden på modsatte ender af spektret. Ingen af ​​dem er acceptabel, og det er farligt for enhver at blive fanget i midten.

Ja hvad så? Overtrædelsen skal fokusere på begge, da de begge ser ødelæggelse af den anden og hverken side er en, der skal være på, da det ville betyde, at man ville vælge sider af en dødelig men tabende sag.

Jeg sidder ikke på begge sider, de er begge onde, det ene er bare fordi de ikke har så meget historie, de vil begge se den andres død og desværre vil det strække sig til uskyldige i midten, dem der ønsker at beskytte livet og frihed fra alle amerikanere. Nazister kun de ønsker at henvise til sig selv som sådan og alligevel kender du dem ved deres handlinger. Ligesom det eller ej, havde de hvide supremacister tilladelse, Antifa havde det ikke, og alligevel var de dem med spikede klubber, mursten, flydende fyldte balloner osv. Politiet skulle have adskilt grupperne fra starten og blev dog fortalt at stå ned og volden spredte sig unødigt. Borgmesteren har meget at svare for at lade dette ske. At skylde den ene side over den anden, når der er masser af skyld for at gå rundt, frigiver ikke den side, der ikke får så meget pres, som det er Antifa. Alt skal holdes til konto, vi kan være kirsebær plukning.

Hr. Borgmester, du burde komme ud med en holdning, at ingen af ​​denne forfærdelige adfærd vil blive tolereret (uanset hvordan grupper mærkes af medierne) og din politistyrke er blevet instrueret til at gøre hvad der kræves efter den ekspertise, de har lært og blevet leveret af vores skatte dollars.

Hvad er din plan? Er vores politistyrke til at stå ned og lade folk slå hinanden meningsløst, så længe livet ikke er truet. Hvad er den retning, du har givet til vores politi afdeling?

Du tager sider gør ingenting for at forene vores store by. De af os, der er virkelig bekymrede over denne form for vold, kunne forekomme i vores store by, har brug for at knw hvilke planer har du på plads.

Mangfoldighedsrådet foreslår at ændre og eller samle Columbus dag med indfødt s dag inviterer denne slags kaos til vores by.

Venligst stop med massering af potentielle vælgere og give detaljer !! Af dig blviating uden specifikke detaljer, er den samme mangel på lederskab fra toppen du blummede mod.

Jeg stemte for dig og behøver ikke andet end succes, men vær så snill at holde op med at behandle os som børn.

Der er et par falske erklæringer, der er lavet om Charlottesville og den anti-facismiske bevægelse i almindelighed, som jeg føler har brug for at blive behandlet. Først og fremmest den ofte gentagne påstand om, at tæller demonstranterne ikke havde brug for tilladelser, er ikke sandt:

For det andet, mærkning antifa som viser en misforståelse af ordet af ordet. er en form for regering, som er en form for et partidiktatur. Fascister er imod demokrati. De arbejder for en totalitær enpartsstat. De to første fascistiske ledere var Mussolini og Hitler. Antifa er prodemokrati og ikke fortaler for totalitarisme, Mussolini eller Hitler. Uanset om du er enig i deres taktik, der gentager eller bruger falske beskyldninger, er det vildledende og hjælper ikke din sag. Ord kan få konsekvenser, som Charlottesville har vist os. I det nuværende miljø er det vigtigt at passe på ikke at sprede en falsk og skadelig fortælling.

Tak Denise. Jeg tror, ​​at vi alle er enige om, at volden skal beklage, og at begge parter anvender vold. Men jeg synes, vi må også være meget klare over, at kun den ene side dukkede op i kampstridigheder, der bar pistoler og lommelygter og råbte anti semitiske sloganer. Kun én side repræsenterer et direkte angreb på mangfoldighed og demokrati. Ja, de har en stærk tendens til at censurere eller angribe modstridende meninger, og det er noget vi skal regere med. Men i slutningen af ​​dagen insisterer vi på, at begge sider er lige skyldige, at ignorere den kendsgerning, at den ene side marcherer gennem vores gader med nazi flag og skræmmer modstand med storm trooper taktik. Langt til venstre blev voldsomt, men vi må spørge os selv, hvilken side er den største trussel mod alt dette land står for.

Jeg læste den artikel i Washington Post for et par dage siden, og det jeg læste var meget ligeligt med hensyn til tilladelser. Ja, tæller demonstranter havde tilladelse til offentlig demonstration i andre parker væk fra, hvor de hvide nationalister grupper demonstrerede. Derefter for at forklare, hvorfor tællerprotesterne var i anden park, var svaret ikke behøver en tilladelse til at komme ind i en offentlig park. Hvad, hvad er det? På nogen måde undskylder det ikke den vold, der fulgte, heller ikke Mr. Trump uvidende svar.

Jeg hedder David Freeman. Jeg skjuler ikke min identitet og kan nemt findes på Facebook, og jeg formoder at spores.