Charlottesville kvinde s familie

Charlottesville kvinde s familie

Af BRIAN WITTE og SARAH RANKINCHARLOTTESVILLE, Va. (AP) Familiemedlemmer fra den unge kvinde slog ned, mens de protesterede mod et hvidt nationalistisk rally i Charlottesville, brugte sin begravelse som et rallyskrig og fortalte sørgerne den bedste måde at ære Heather Heyer på at fortsætte sin kamp mod uretfærdighed.

‘Lad os finde den gnist overbevisning,’ sagde Heyers mor Susan Bro til de hundredvis, der pakket et downtown teater for at huske Heyer på onsdag. Opstanden har fremskyndet indsatsen i mange byer for at fjerne symboler fra Confederacy.

Heyer, 32, blev eulogiseret som en kvinde med en stærk følelse af retfærdighed. De sørgende, mange af dem iført lilla, hendes yndlingsfarve, applauderede, da hendes mor opfordrede dem til at kanalisere deres vrede ikke til vold, men til ‘retfærdig handling’.

‘De forsøgte at dræbe mit barn for at lukke hende op. Nå, gætte hvad? Du har netop forstørret hende,’ sagde Bro og modtog en stående ovation fra sørgerne i Paramount Theatre.

Statsborgerne var stationeret på de omkringliggende gader, men de hvide nationalister, der havde lovet at dukke op, var ingen steder at ses blandt beboerne, præster og turister udenfor teatret, kun blokke fra hvor Heyer døde.

Heyer, en hvid juridisk assistent fra Charlottesville, blev dræbt, og 19 andre blev såret lørdag, da en bil pløjede mod demonstranter, der havde taget på gaden for at decry hvad der blev anset for at være landets største samling af hvide nationalister i mindst en Hundredvis af neo-nazister, skinheads og Ku Klux Klan-medlemmer var kommet ned på Charlottesville efter at byen besluttede at fjerne et monument til Confederate Gen. Robert E. Lee.

Bilføreren, James Alex Fields Jr., en 20 år gammel Ohio mand beskrevet som en beundrer af Adolf Hitler og nazistiske Tyskland, blev anholdt og anklaget for mord og andre lovovertrædelser. Hun bliver længe husket af alle!

Donald J. De stod udenfor teatret med lilla bånd omkring deres skuldre.

‘Dette land kan gøre det bedre end dette,’ sagde Brent Dahlseng.

Charlottesville resident Danielle Notari, som også var udenfor teatret, talte gennem tårer.

‘Vi ønskede at komme sige farvel og betale vores henseender,’ sagde hun, armene indpakket omkring sin unge datter.

Heyers familiemedlemmer og venner sagde, at hendes død kun ville inspirere dem til at kæmpe hårdere for retfærdighed.

‘Dette er ikke slutningen på Heathers arv,’ sagde hendes mor.

Brod opfordrede dem stærkt til dem, der ønskede at ære sin datter at ‘finde i dit hjerte den lille gnist af ansvarlighed.’

‘Du peger den finger på dig selv, som Heather ville have gjort, og du får det til at ske’, sagde hun. ‘Du tager det ekstra skridt, og du finder en måde at gøre en forskel i verden!’

Heyers farfar, Elwood Shrader, sagde, at hun altid ville have retfærdighed, selv fra en ung alder, og var hurtig at kalde på noget, der ikke var rigtigt. Han sagde, at hun ønskede respekt for alle og troede ‘alle liv betyder noget.’

Mark Heyer, hendes far, sagde, at hans datter ønskede at ‘lægge had.’

‘Hun er meget medfølende, hun er meget præcis, har et stort hjerte,’ sagde Larry Miller, sin chef på advokatfirmaet, hvor hun arbejdede. ‘Hun ønsker at sikre sig, at tingene er rigtige. Hun bekymrer sig om de mennesker, vi tager hånd om.’

To Virginia state troopers døde også lørdag i deres helikopterkrasning, som blev brugt til at give video af rallyet før det blev omledt for at yde støtte til Gov. Terry McAuliffes motorcade. Dette materiale må ikke udgive, udsendes, omskrives eller videredistribueres.

Top StoriesNew Jersey Top StoriesMore >>

Op til 4 tommer sne muligt i dele af New JerseyUp til 4 tommer sne muligt i dele af New JerseyNews 12 New Jersey Weather på 1s.