Charlotte smadrer county record

Charlotte smadrer county record

I 2005 Champions League finalen var Liverpool 3-0 ned til AC Milan på halv tid. Liverpool tegnede sig ved at score tre gange i anden halvleg og vandt på straffe. Kunne Cornwall Athletic Club være på vej til et lige overraskende comeback i sommerens South West Track and Field League?

I maj sluttede Cornwall AC syvende og sidste i sæsonens åbning South West League kamp. I kamp to tidligere i juli sluttede holdet på andenpladsen og flyttede op til sjette i ligaen bordet. I sidste weekend på Carn Brea Leisure Centre , Cornwall AC vandt deres kamp og er nu øverst på bordet ved de smaleste margener, et punkt foran Wimborne AC og North Somerset AC. Den sidste kamp på Exeter i begyndelsen af ​​september lader nu alt for at spille for, uden nogen helt sikkert modig nok til at forudsige denne sæson s champions.

Top Cornwall AC-præstationer kom fra Charlotte Cayton Smith, der smadrede sit eget amt. Under 17 1500metre steeplechase record med massive 24 sekunder, klokken 5.23.7, en tid der flytter hende til fjerdepladsen i under 17 britiske placeringer.

Pigers holdet var på toppform, med fjorten af ​​de enogtyvende klubvindere kom fra deres rækker, herunder dagens to tredobbelte vindere, Georgia Doyle Lay og Alice Vage. Georgien var en behagelig vinder af under 15 300 meter (42,9 ), men måtte kæmpe hårdt for at holde holdkammerat Karenza Hurr i de 200 meter, med begge piger på samme tid, 28,6 sekunder. En behagelig sejr i et langskud (5 meter 21) afsluttede en vellykket dag.

Under 20 idræt Alice var i aktion i Senior Women’s konkurrence og vandt sammen med holdkammerater Lamorna Newman fem af de ni individuelle arrangementer. Multi-talent Alice satte nye personlige bedste mærker i 400 meter (62,6) og spyd (32 meter 68 ) og afsluttede en vellykket dag med en højde på 1 meter 45. Lamorna var i en klasse af de 200 meter, der vandt med næsten tre sekunder, før han slog en anden Cornwall AC-atlet, den hurtigt forbedrende Lottie Jose i triple jump, springende 10 meter 46, med Lottie udstationering et bedste spring på dagen 9 meter 99.