Charlotte baby med sjælden sygdom fejrer mirakel fødselsdag

Charlotte baby med sjælden sygdom fejrer mirakel fødselsdag

CHARLOTTE, NC (WBTV) Judas far sagde, at lørdag var ‘temmelig signifikant’. Især siden omkring et år siden var Sullivan Peters bange for, at hans søn ikke ville bo udenfor livmoderen. Bare dage efter at Jude Peters blev bragt ind i denne verden, hans Forældrene fik nyheder om hans sjældne tilstand. Deres bundt af glæde er diagnosticeret med Rhizomelic Chondrodysplasia Punctata (RCDP). Noget mange af jer har aldrig hørt om og der er en god grund til hvorfor. Herre Anderson siger ‘der er omkring 53 tilfælde rigtigt nu over hele verden. ‘Hendes søn Justice, er en af ​​dem 53. Gennem Facebook-meddelelser kom Jude’s forælder ud til Andersons til støtte, hvad de fik til gengæld var meget mere værd. Andersons bor kun en kort køretur væk fra Jude og hans familie. De to familier støtter hinanden hvert eneste trin i vejen. De har været igennem kirurgi, hospitalsbesøg og stigende medicinske omkostninger. ‘Vi er desperat på udkig efter en kur mod vores børn’, siger Heather. Selv om der ikke findes nogen kur mod RCDP, er der lovende forskning i Canada, men at få jude og retfærdighed, at behandling er lettere sagt end færdig. Sjældenheden af ​​hans lidelse gør det svært at få store medicinske virksomheder til at finde en kur. ‘Farmaceutiske virksomheder hopper ikke på båden for at hjælpe 53 børn, så det, vi leder efter, er en donor,’ siger Judas bedstemor Darla Collins. Indtil den dag kommer, vil de nyde hvert sekund de kan bruge sammen med deres mirakelbørn. ‘Vi har en lille kriger en lille kriger, en lille kriger,’ sagde Collins. ‘Og vi skal kæmpe med ham hele vejen.’ For at lære mere om Jude og Justice ’s rejse kan du tjekke Bønnen til Jude Facebook side eller Justice’s Fight side. I et hus i 3000 Lafayette Road. I et hus i 3000 Lafayette Road. Tennessee universiteter: fredelige protester vundet ‘påvirker ikke admissionsTennessee universiteter: fredelige protester vundet’ påvirker ikke indlæggelserUddateret: Mandag, 12. marts 2018 11:53 EDT2018 03 13 03:53:27 GMT (WSMV fil foto) (WSMV fil foto) På onsdag , forventes gymnasiestudenter på tværs af midten af ​​staten at deltage i vario vi viser fredelig protest som reaktion på Stoneman Douglas High School-skydning i Florida, der efterlod 17 døde. På onsdag forventes gymnasieelever på tværs af midterstaten at deltage i forskellige viser af fredelig protest som reaktion på Stoneman Douglas High School-skydning i Florida, der forlod 17 døde.