Charlie Strong fra Texas Longhorns får vokal støtte fra spillere efter pressekonferencen

Charlie Strong fra Texas Longhorns får vokal støtte fra spillere efter pressekonferencen

Texas spillere håber at vinde over TCU køber Charlie Strong et andet årspilPaul Boyette har stor ros for Charlie Strong (1:43) En følelsesmæssig Texas DT Paul Boyette forklarer sine følelser overfor træner Charlie Strong og hvor stærk hjalp ham til at blive en bedre spiller på og uden for banen . (1:43) CloseCovers Big 12Joined ESPN i 2012Graduate af University of NebraskaFølg på TwitterFacebookTwitterFacebook MessengerPinterestEmailprintcommentAUSTIN, Texas Mens Charlie Strong stod på et podium mandag og besvarede spørgsmål om, hvorvidt han er ved at miste sit job, stod hans Texas fodboldspillere bag ham. Spillerne pressede sammen bag reportere og kameraer inde i Centennial Room på DKR Texas Memorial Stadium og lyttede til Strong insisterer på, at hans skæbne ikke er blevet besluttet, og at han vil vende tilbage i 2017. Editors PicksTexas forlader Charlie Strong og Longhorns spillere i limboAs Charlie Strong adresserer sin usikre fremtid og hans spillere tilbyder følelsesmæssig støtte til deres embattled træner, situationen i Austin føles ærlig ligner Les Miles og LSU for et år siden.Strong: Texas har ikke fortalt mig, jeg bliver fyretCarlie Strong siger at han er ikke blevet fyret af Texas, på trods af rapporter om at han er ude. 1 RelatedWhen Strongs 28 minutters nyhedskonference sluttede pl ayers gav ham en applausrunde. Stærke krammede og takkede hver af sine spillere, som siger, at de er forstyrrede af rapporter om, at Strongs varighed vil komme til ophør efter at Texas står over for TCU på fredag, og at de er håbfulde, at en vinder vil købe stærke endnu et år i Austin.Texas defensiv tackle Paul Boyette Jr. blev flyttet til tårer, mens han gjorde sit passionede forsvar af Strong mandag. En senior, Boyette sagde, at Strong lærte ham at blive en mand og ikke har fået nok tid til at vende programmet rundt. Han håber også på en hurtig løsning på al usikkerhed. ‘Ingen person fortjener at være i denne type limbo overhovedet,’ sagde Boyette.Boyette sagde, at han aldrig troede Texas ville ende i denne situation i denne sæson. han mener, at på trods af sin træners 16-20 rekord i Austin har Strong bygget et fundament for programmet og satte det op til stor succes i 2017 og derover. Charlie Strongs Longhorns går ind i fredags kamp mod TCU med en 5 6 optag denne sæson. AP Photo / Orlin WagnerPlayers aftalt med Strongs argument mandag, at Longhorns vil spille for et nationalt mesterskab igen i den nærmeste fremtid. De tror, ​​at de lukker, selv efter en 24 21 overtidstab til 2 9 Kansas, der gjorde dem 5 6 og 3 5 i Big 12.Boyette roste de personlige bånd, Strong har bygget med sine spillere og sagde, at de fleste ikke forstår hvad han og hans team har gennemgået med den vedvarende spekulation om stærk s job. ‘Jeg don ‘t tror du ‘nogensinde vil finde en hovedtræner, der elsker sine spillere som han gør og virkelig bekymrer sig,’ sagde boyette. ‘De ting folk ser på lørdagen, livet er langt mere end det.’ Texas quarterback Shane Buechele sagde, at han er sikker på, at holdet vil kæmpe hårdt mod TCU (5 5, 3 4 Big 12) for at forsøge at redde Strongs job, selvom de ikke ved hvad der kommer efter kampen. ‘Vi forsøger bare at komme sammen som en familie, forsøger at støtte vores træner, og en fyr, vi føler, er virkelig vigtig for vores familie,’ sagde Buechele. ‘Jeg kan ikke sige nok. Det viser, hvor meget støtte vi har for ham i dag. ‘Texas-spillere skød ned spekulationerne om, at de måske boykotere den almindelige sæsonfinale. Bred modtager Jacorey Warrick sagde, at Strong aldrig ville lade det ske. De ved, hvor vigtigt en sej ville være for stærk og for hans seniorklasse clinching et skål bud. Andre quarterback Tyrone Swoopes og resten af ​​Longhorns ‘afgang senior klassen har allerede gennemgået en coaching ændring før, da Mack Brown trådt tilbage efter 2013-sæsonen. Da han blev spurgt om at gå igennem det hele med Strong svarede Swoopes: ‘Det er normalt.’