Charlie Baker s 2018 statstilstand

Charlie Baker s 2018 statstilstand

Her er Massachusetts Gov. Charlie Baker s 2018 ‘State of Commonwealth’ -adressen, som forberedt til levering i statskammeret. Måneder før hans navn er tilbage på afstemningen til genvalg, berørte Baker kampen mod opioidet krise, der arbejder med den demokratiske dominerede statslovgiver og New England Patriots igen på vej til Super Bowl.

‘Hr. Præsident. Fru formand. Kongressleder Neal. Medforfatningsofficerer. Medlemmer af guvernørens råd. Hr. Retfærdighed og medlemmer af retsvæsenet. Medlemmer af kabinettet og min administration. Sheriffer. District Advokater. Borgmestre. Lokale Tjenestemænd. Reverend Clergy. Distinguished Guests.

‘Da løjtnant guvernør Polito og jeg begyndte denne rejse for tre år siden, satte vi os op for at skabe en statsregering, der fungerede godt for de mennesker der havde mest brug for det, og ville være så kreative, sparsommelige og hårdtarbejdende som folkene i Massachusetts.

‘Og mens der stadig er meget, der skal gøres, har vi med din hjælp gjort store fremskridt hen imod disse mål.

Gov. Charlie Baker foreslår udvidelse af populær skattekredit, flere penge til sociale ydelser i statsadresse

‘Vi begyndte med et budgetunderskud på 1 mia. Dollar. I dag har vi reduceret underskuddet til under 100 mio. $ Uden at hæve skat.

‘Vi begyndte med 1.500 hjemløse familier, der sidder fast i hoteller og moteller, isoleret fra deres støttesystemer. I dag er der færre end 60 familier, der er en 95% reduktion.

‘Vi begyndte med en afdeling for børn og familier i frit fald. I dag er 99% af dets sociale medarbejdere licenseret med de laveste caseloader, de har haft i år og kliniske hold til at støtte deres arbejde.

‘Vi begyndte med en sundhedsforbindelse, der i hvert fald var et rod. I dag afsluttede den netop sin tredje på hinanden følgende positive åbne indskrivning. Tilvejebringelse af over 240.000 arbejdsfamilier med overkommelig sundhedspleje dækning.

‘Vi begyndte med et statshospital i Bridgewater, der i årtier var besat af en række frygtelige tragedier, men der blev ikke gjort noget. I dag er Bridgewater State Hospital med hjælp og støtte fra lovgiver og mange andre et helt andet sted. Og familier der aldrig forventede noget at blive bedre, endelig have håb.

‘Vi begyndte midt i en opioidkrise, hvor dødsfald, overdoser og recepter havde vokset med to cifre i mere end et årti. Det var det værste tilfælde af negativ momentum, jeg nogensinde havde set. I dag har vi med din hjælp og støtte reduceret opioidforskrivning med 29%. Og overdosisdødsfald er faldet for første gang i over et årti med 10%.

‘Og vi har gjort betydelige fremskridt på mange andre vigtige områder, der direkte påvirker livskvaliteten for alle her i Commonwealth.

‘For første gang styrer vi kapitalbevillinger til faglige tekniske skoler for at opgradere udstyr og udvide populære programmer. At give eleverne ægte verdenskompetence og erfaring og arbejdsgivere med jobsklare arbejdstagere. ‘Partnerskaber med vores kolleger i lokalforvaltningen og den private sektor har omsat til milliarder dollars af downtown og økonomiske udviklingsprojekter. Oprettelse af tusindvis af arbejdspladser og bevarelse og skabelse af tusindvis af enheder af overkommelige og arbejdsstyrke boliger.

‘Arbejde med dig, vi har tildelt mere end 700 millioner dollars i lokal vej- og brofinansiering den største investering i år. Og yderligere 3,6 milliarder dollars er brugt på hundredvis af road re surfacing og forbedring projekter.

‘Alt i vi har repareret eller erstattet 80 broer og banet nok miles af kørebanen til at krydse Commonwealth fem gange.

‘Vi har også bygget videre på denne stats historiske bipartisanske engagement i veteraner. Vi forbedrede fordelene ved Gold Star Families. Vi udarbejdede hjemloven og skabte skattekredit for små virksomheder, der ansætter veteraner og forpligtede de nødvendige midler til at genopbygge Chelsea Soldier ’s Home. Navy Veteran Tom Miller, der bor hos Chelsea Soldiers Home, direktør for sygepleje Debbie Antonelli og superintendent Cheryl Poppe. Gud velsigne jer alle.

‘Som du ved, kollapsede vores kollektive transportsystem i løbet af den brutale vinter i 2015.

‘Men tre år senere investerer T flere hundrede millioner dollars mere på at opgradere sin centrale infrastruktur end i mange år, modernisere sine operationer og redde projekter som Green Line Extension.

‘Og efter mere end tre årtier af læbe service, vi’ vil gøre commuter jernbane fra Fall River og New Bedford til Boston en realitet.

‘Der er meget mere at gøre på T. Men for første gang i år er planen om at modernisere systemet på plads og fremad. Fastsættelse af årtier af forsømmelse foregår ikke natten over. Men gør ingen fejl, vi vil levere det kollektive transitsystem, som folket i denne Commonwealth fortjener.

‘Økonomisk, vi’ rammer alle cylindre.

‘Vi har i 2017 arbejdet mere end på ethvert tidspunkt i statshistorien. Vores økonomi har tilføjet 180.000 nye job siden vi tiltrådte. Og bedst af alt er antallet af personer, der søger arbejde, faldet i hvert amt de seneste tre år i de fleste tilfælde med mere end 35%.