Channing Tatum for AIDS kamp

Channing Tatum for AIDS kamp

NEW YORK Hvis du donerer mindst $ 10 til Bono’s velgørenhed (RED), giver sanger dig mulighed for at drikke te med ham og Julia Roberts, nyd en privat koncert fra U2 eller fest i Las Vegas med ‘Magic Mike’ stjerne Channing Tatum.

Det er tre af de ‘erfaringer’, som donorer muligvis kan vinde efter at have givet penge til (RED), som rejser midler til bekæmpelse af aids. Kampagnen kaldet ‘RED’ SHOPATHAN, ‘i andet år, lancerer tirsdag en uge før World AIDS Day, den 1. december.

‘Det er en kamp nu for finansiering. Det er bare et gadeslag, kampkamp, ​​og vi skal holde disse ting i nyhederne eller bogstaveligt talt disse mennesker ikke får narkotika. Det er så simpelt,’ sagde Bono i et interview med The Associated Press i sidste uge.

Kampagnen vender tilbage til ‘Jimmy Kimmel Live!’ til et komplet show på tirsdag aften, hvor Bono, The Killers, Herbie Hancock, DJ Khaled og Halsey vil udføre, mens særlige gæster inkluderer Roberts, Tatum, Patrick Harris og Kristen Bell.

Bono vil synge en nybearbejdet version af Cole Porter’s ‘Well, Did You Evah!’ Og Killers vil udføre julesange.

‘Killerne laver julesange for at afslutte alle julesange,’ sagde Bono med en latter ‘, som faktisk tror eller ej, har mig til at synge’ hvis du ikke hjælper folk med aids, går du til helvede. ”

‘Jeg skrev den linje,’ sagde Kimmel under interviewet om den originale sang, skrevet med Brandon Flowers of The Killers. ‘Men det er sandt, hvis du ikke hjælper folk med aids, du kommer til helvede, og det virker som en god nok grund til at hjælpe alene. Jeg mener bare tænk på jer selv.’

Sidste års kampagne tilbød donorer et besøg i ‘Game of Thrones’, hvor de gik med et rødt tæppe med Meryl Streep og brugte tid sammen med George Clooney. Dette års tilbud omfatter også at flyve til Korea for at hænge ud med K Pop star G Dragon og en ‘VIP Virgin event oplevelse’ med Virgin Group grundlægger Richard Branson. Indlæg lukker den 18. januar 2017.

‘Dette er en virkelig håbskampagne, og vi forsøger at være legende, vi forsøger ikke at bringe nogen ned, men faktisk er politikken bag den meget alvorlig. Og de penge, vi rejser, holder folk i live,’ sagde Bono.

Dette år markerer (RED) s 10 års jubilæum, som Bono sagde har hævet mere end 360 millioner dollars og påvirket 70 millioner mennesker gennem hiv-test, forebyggelse, rådgivning og andre tjenester.