Channel Sorong

Channel Sorong

Antivirus firmaet Trend Micro Inc har bedt brugerne om at være opmærksom på en ny virus, der hævder at være en ‘god’ virus på grund af sin usædvanlige nyttelast: Den er designet til at angribe varianter af den udbredte Yaha-familie af orme og fjerne dem fra inficerede computere.

Men Sahay-viruset (PE_SAHAY, aka ‘YahaSux’) er ikke en ‘hvid ridder’, der kommer til redning af pc-brugere, det kan ødelægge Windows-systemfiler og crashcomputere selv på grund af fejl i koden. Hvis der findes tegn på Yaha-ormen, forsøger den at rense ormen fra det inficerede brugersystem og viser derefter denne meddelelse:

Udveksle vira der. Den orm, der dog er skrevet af en idiot, der har fået lyst på, misbrugte min hjemmeside og fik mig til at modtage klagerne. Derfor har jeg lige desinficeret dig. Don bekymre dig tho.

Hun er tilsyneladende en 18-årig pige fra Belgien, der hævder at have skrevet virus siden hun var 14 år.