Chan Kenneth Andrew

Chan Kenneth Andrew

Kenneth Andrew CHAN

CHAN, Kenneth Andrew Det er med dyb tristhed, at familien Chan annoncerer Kenneth Andrew Chans passering tidligt om morgenen mandag den 18. februar 2013 på Grand River Hospital efter et slagtilfælde. Han var omgivet af hans familie kærlighed. Kenneth blev født 21 maj 1930 i Victoria, British Guyana. Hævet af Mark og Theodora Chan. Det var i Guyana, at Kenneth mødte og giftede sig med sin skattede og elskede kone i over 50 år, Dorothy Pertaub. Sammen indvandrede de til Canada i 1974 for at skabe en lysere fremtid for deres børn Dale (Anita), Kirk (Dawn Tomlinson) og Dominique Chan (Karl Arvidson). Kenneth var stedsfar til Alexis, Jennifer, Neil og Anna. Kenneth var en kærlig og støttende Poppa til sine fire store børn, Matthew (Lindsay), Natasshia, Mitchell og Darnell, og var en ’stor poppa’ til Caleb. Kære bror til Regina, Keturah, Yvonne (Edward) og Ashford (Carmelita). Kenneth vil blive savnet og husket som en sjov kærlig, joke fortæller karakter, af mange niecer, nevøer og venner. Forudløst af brødre, George og Charles og søster Lucille. I over 50 år dedikerede Kenneth sit arbejdsliv til en bilmekaniker, der sluttede sin karriere hos Kitchener Honda. Han var en trofast og livslang anglican, der tilbød sin tjeneste til koret, begyndte som en dreng og igen i sine senere år, indtil for nylig, da dårlig sundhed tvang ham til at gå til side. Kenneth var en hårdtarbejdende familie mand, der havde en kærlig, tankevækkende og mild ånd. Han førte et vidunderligt eksempel til sin familie, og vi vil savne ham dybt. torsdag den 21. februar 2013 i kirken. torsdag den 21. februar 2013 ved Den Hellige Treenigheds Kirke, 237 Wilson Avenue, Kitchener. Rev. Ross Gill officiating. Interment Woodland Cemetery efterfulgt af en reception i kirkehuset. Som udtryk for sympati vil donationer til Heart and Stroke Foundation of Ontario blive værdsat af familien (kort til rådighed i begravelseshuset).